Skip to content

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti, yamuk ve çarpık dişlerin teşhisi ve bu dişlerin uyumlaştırılmasında uygulanan tedavi yöntemlerini kapsayan bir uzmanlık dalı olarak bilinir. Ortodonti tedavisi, başta diş çapraşıklığı olmak üzere pek çok diş dizilimi bozukluğuna ve ortodontik soruna hitap eden, geniş bir diş hekimliği alt branşıdır. Bir yandan hastanın diş dizilimi bozukluğunu gidermeye yönelik çözümler sunan ortodonti, diğer yandan hastada estetik ve kozmetik açıdan da iyileştirici bir etki yaratmayı amaçlar. Eğer siz de ortodonti tedavi yöntemlerini ve diş teli tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız, bu rehber tam size göre.

Ortodonti Nedir, Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Bazı mecralarda diş teli tedavisi olarak da bilinen ortodonti, aslında diş teli uygulamasından çok daha fazlasıdır. Ortodonti, birbiri ile uyumsuz ve çarpık dişlerin uyumlaştırılmasını sağlayan bir branştır. Bu kapsamda başta kapanış bozukluğu olmak üzere çeşitli diş problemini ele alabilen ortodonti, hastaya hem fiziksel hem manevi olarak iyileşme sözü vermektedir. Bir yandan konuşma, çiğneme ve ısırma gibi temel yaşamsal işlevlerini yerine getirmekte zorlanan kişiler, diğer yandan fiziksel görünümlerinden dolayı meydana gelen kaygılarla boğuşmak zorunda kalmaktadır. Her iki konuda da nefes aldıran bir çözüm olma yolunda ilerleyen ortodonti tedavi yöntemleri, hastanın kendisini her açıdan iyileştirmesi ve hayatında daha iyi bir konuma gelebilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir.

Pekiyi hangi durumlarda ortodonti tedavilerine başvurulabilir? İşte ortodonti tedavilerinin en yaygın olarak sunduğu ortodonti çözümleri:

 • Yamuk dişlerin düzeltilmesi
 • Dişler arası boşlukların kapatılması
 • Diş uçlarının hizalanması
 • Oral fonksiyonların iyileştirilmesi
 • Diş uçlarının hizalanması
 • Daha sağlıklı bir ağız yapısı
 • Konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının iyileştirilmesi
 • Diş ve diş eti sağlığına uzun vadede katkı sağlanması
 • Diş ve çene arsasındaki uyumsuzlukların giderilmesi
 • Üst çene ya da alt çenede oluşabilecek kapanış bozukluklarının onarılması

Alanında uzman bir ortodonti uzmanı eşliğinde bu ve buna benzer daha pek çok ortodontik probleme en iyi ortodonti tedavileri ile çözüm bulmak mümkündür.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her ne kadar pek çok farklı ortodonti tedavi yöntemi bulunsa da, temel olarak ortodonti tedavilerini kullanılan apareylerin niteliğine göre iki grupta toplamak mümkündür: Sabit ortodonti tedavi yöntemleri ve çıkarılabilir ortodonti tedavi yöntemleri. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere sabit yöntemler, sabit ortodonti apareylerinin kullanımı ile gerçekleştirilirken çıkarılabilir ortodonti yöntemlerinde kullanılan apareyler hasta tarafından çıkarılabilir ve tekrar kullanılabilir niteliktedir. Bu bağlamda diş telleri ve sabit yer tutucular, sabit apareyler olarak bilinirken ağız dışı apareylerin bazıları ve aligner’lar çıkarılabilir ortodonti aparatları olarak literatürde geçer. Gelin, bir ortodontistin en sık olarak başvurduğu ortodonti tedavilerini yakından inceleyelim.

 1. Diş Telleri

Elbette ortodonti dendiğinde akla gelen ilk kavram, diş telidir. Bu bağlamda diş telleri, en sık başvurulan ve en yüksek etki alanına sahip ortodonti tedavileri arasında yer alır. Diş telleri de kendi içerisinde ayrılır ve farklı ihtiyaçlara yönelik farklı yöntemler barındırır.

Metal Diş Teli: Metal diş telleri, en geleneksel diş teli yöntemi olarak bilinir. Metal diş teli üretimi esnasında paslanmak çelik braketler kullanılır. Bu braketler, önce seri halinde üretilir, ardından da sabit bir metal tele yerleştirilerek hastanın ağzında konumlandırılır. Metal diş tellerinin amacı, uygulanan sürekli baskı akabinde dişleri istenen pozisyona yöneltmektir. Metal diş tellerinin en büyük avantajı bütçe dostu bir yöntem olması iken en büyük eksisi maalesef en görünür ortodonti tedavisi olmasıdır.

Porselen Diş Teli: Porselen diş tellerinin metal diş tellerinden farkı, braket üretiminde kullanılan materyalin metal yerine porselen olmasıdır. Bu bağlamda metal diş tellerine oranla daha az görünür olan porselen diş teli, dişin doğal rengine yakın bir görünüme sahiptir. Bu da estetik açıdan hastaların porselen diş tellerini tercih etmelerindeki en önemli etkendir.

Lingual Tel: Lingual teller, aynı zamanda ağız içi teller olarak da bilinir. Bu teller, dişin dış kısmından ziyade ağzın iç kısmına yerleştirilir, bu yüzden de görünmez diş teli yöntemleri arasında oldukça popülerdir. Geleneksel metal ya da porselen diş tellerinin aksine doğrudan gözükmeyen lingual teller, tedavi sırasında yerleştirme açısından biraz daha uzun zaman alırlar.

Invisalign Diş Teli: Invisalign ya da incognito olarak da bilinen şeffaf diş teli, en estetik diş teli çözümü olarak bilinir. Invisalign diş teli tedavi yönteminde hastaya metal diş telleri ya da braketler yerine BPA içermeyen plastik bir hareketli aparey verilir. Bu aparey, dişlerin ebatları ile birebir uyumludur ve dişlere tam oturmak üzere tasarlanmıştır. Tamamen şeffaf olan invisalign plaklar, bu özellikleri sayesinde neredeyse gözle görünmezler; bu yüzden de hastalar ortodonti tedavisi olduklarını belli bile etmeyecek kadar konforlu bir tedavi sürecinden geçerler. Her iki haftada bir yenilenen şeffaf apareyler, her seferinde daha sıkı bir versiyonu ile kullanılır ve 6 aydan 2 seneye kadar sürebilecek tedavi sürecinde dişlerin istenen konuma gelmesi amacıyla çalışır.

 

 1. Sabit Yer Tutucular

Literatürde “Fixed Space Maintainer” olarak bilinen sabit yer tutucular, aslında isminden de anlaşılacağı üzere süt dişlerini kaybeden çocukların kalıcı dişleri çıkmadan önce boşluklardaki yerini tutmalarına yönelik hazırlanan apareylerdir. Dökülen süt dişlerinin yerinin kalıcı dişler ile dolması, çocuktan çocuğa değişebilir ve belli bir zaman alabilir. Bu zaman dilimi içerisinde boşluğun her iki yanında yer alan dişler ise bu boşluğa doğru kaymaya meyilli olabilir. Bu kaymanın oluşmasını engellemek ve gelecek olan kalıcı dişin yerini tutmak için bu sabit yer tutuculardan faydalanmak, bazen en doğrusu olabilmektedir. Her ne kadar sabit olsa da bazı yer tutucular, ihtiyaca göre hareketli olarak da tasarlanabilmektedir.

 1. Ağız Dışı Apareyler

Ağız dışı apareylerin diş hekimliği literatüründeki diğer adı “headgear” olarak geçer. Özellikle çene anormallikleri söz konusu olduğu zaman en sık başvurulan ortodonti tedavi yöntemi ağız dışı aparey kullanımıdır. Büyük kuvvetlerin uygulanması gereken durumlarda ağız dışına, kafaya, boyna ya da enseye takılabilen ağız dışı apareyler, uyguladıkları güç akabinde çene bozukluklarını gidermek üzere tasarlanır. Ağız dışı apareyler daha çok hızlı büyüme çağında olan 12-16 yaş arası ergen çocuklarda tercih edilir. Bu sayede çocuk, gelişimi henüz tamamlanmamışken sahip olduğu çene probleminden genç yaşta kurtulmuş olur.

Ağız dışı ortodonti maskeleri ve ortodonti apareyleri, kullanım süresi olarak farklılık gösterebilir. Bu süreler, ağız veya çene bozukluğunun niteliğine ya da şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte belirtmekte fayda vardır ki her gün düzenli olarak 16-18 saatlik bir ağız dışı aparey kullanımı, en etkili ortodonti tedavisi olarak sonuç vermektedir. Bu sürelerden daha düşük olan bir aparey kullanımında istenen sonuçlara tam olarak ulaşamama riski daha yüksektir.

Ağız dışı aparey kullanımı, alt – üst diş kavislerinin bozukluğunda, dengesiz çene ve yüz yapısında, önde konumlandırılmış dişlerde, ileri seviye konuşma ve çiğneme bozukluklarında, diş kayıplarında ve yanlış konumlanmış dişlerde başvurulan bir yöntemdir.

Ortodonti Tedavi Fiyatları Ne Civarda?

Yukarıda bahsi geçen ortodonti tedavilerinin kendince bir süresi, kendine özgü bir uygulama alanı ve elbette spesifik bir fiyat aralığı bulunmaktadır. Karşılaşacağınız ortodonti tedavisi fiyatları, tercih edilen yönteme göre değişmektedir. Bununla birlikte dişlerinizdeki bozukluğun komplikasyon düzeyi ve ortodonti sorununuzu çözmek üzere seçmiş olduğunuz hekim de ortodonti fiyatlarını etkileyen diğer faktörler arasındadır.

Eğer siz de bahsi geçen ortodonti tedavilerinden herhangi birine uygun bir aday olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen polikliniğimizle iletişime geçerek bir muayene randevusu talep edebilirsiniz. Uzman görüşü alabileceğiniz tecrübeli ve işinin ehli ortodonti uzmanlarımız, tam olarak ihtiyacınız olan tedaviyi uygulamak üzere hizmet vermektedirler. Bu bağlamda yaptıracağınız ortodonti tedavisi sonrası her zaman hayalini kurduğunuz düzgün ve estetik diş görünümüne kavuşmanız an meselesi.

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email