Skip to content

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi ya da endodonti dendiği zaman ilk akla gelen şey, diş çürüğüdür. Söz konusu ağız ve diş problemleri olduğu zaman hem çocukların, hem ergenlik çağındaki gençlerin, hem de yetişkinlerin karşılaşabildiği ortak bir sorudur diş çürüğü. Ağız ve diş hastalıklarının pek çoğunun altında yatan temel sebep olmakla birlikte aynı zamanda en ciddi diş problemlerinden biri olarak bilinir.

Elbette diş çürüklerini erken aşamada yakalamak ve kapsamlı bir tedaviye gereksinim duymadan kontrol altına almak mümkündür; ancak her çürük sahibi hasta maalesef bu kadar şanslı olamamaktadır. Diş çürüğünün ilerlediği ve daha ciddi sorunlara yol açma yoluna girdiği durumlarda ise endodonti, yani kanal tedavisi çözüm olmaktadır. Eğer siz de kanal tedavisi süresi, kanal tedavisi süreçleri ve kanal tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Diş Çürüğü Nedir, Neden Olur?

Kanal tedavisinin büyük oranda dişteki çürüklerden dolayı uygulandığını yazımızın başında belirtmiştik. Söz konusu diş çürüklerine karşı kanal tedavisi uygulamaları olduğu zaman öncelikle diş çürüklerinin ne olduğuna ve neden oluştuğuna değinmek gerekir. Diş kökünü de etkileyebilecek geniş bir kapsama alanına sahip çürükler, dişlerin dış katmanında yer alan minenin bozulması ve yıpranması ile oluşur. Mine yıprandıkça dişler hasar görmeye ve çürümeye başlar. Pekiyi dişteki çürükler neden oluşur? Diş çürüklerinin en yaygın sebepleri arasında hepimizin bildiği üzere şekerli yiyecek ve içecek tüketimi gelir. Şekerli gıdalar tükettiğimizde diş üzerinde zararlı bakterilerden meydana gelen plaklar oluşmaya başlar. Bakteriler, diş minesini ufak ufak yiyen asitler üretir. Bu asitler ise minenin altında yer alan diş kemiğinin ortaya çıkmasına ve dişin fazlasıyla savunmasız hale gelmesine sebebiyet verir. Ortaya da diş çürüğü dediğimiz diş problemi çıkmış olur.

Erken aşamalarında bulunan diş çürükleri, bazı durumlarda tükürük bezlerindeki faydalı mineraller ya da diş macununda yer alan florür ile tamir edilebilir. Ancak şekerli yiyecek ve içecek tüketimi düzenli olarak sürdürüldüğü takdirde diş çürükleri bu kolay tedavi edilebilir aşamadan çok hızlı bir şekilde uzaklaşarak daha kapsamlı tıbbi tedaviler gerektirecek düzeye gelir. Bu tıbbi tedavinin adı ise kanal tedavisi ya da endodonti tedavisi olarak bilinir.

Pekiyi bir hasta ne zaman kanal tedavisine ihtiyaç duyduğunu anlar? Eğer ciddi düzeyde bir diş hassasiyeti varsa, dişte enfeksiyon oluşmaya başladıysa, diş kökü zedelenmesi söz konusuysa ve başta sinirler ve damarlar olmak üzere şiddetli düzeyde bir ağrı meydana gelmeye başladıysa bir endodontist müdahalesi şart hale gelmiştir demektir.

Endodonti & Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi kavramında yer alan “kanal” ifadesi, dişin ortasında yer alan doğal oyuk anlamını taşır. Bu oyuğun içerisinde dişteki sinir, damar gibi dokuları barındıran pulpa odası bulunmaktadır. Sinirler olmadan da dişler, fonksiyonlarına olduğu gibi devam edebilir. Bununla birlikte kanal tedavisi öncesi sinirlere kadar inmiş bir çürüğün yarattığı acı da tam olarak bu pulpada yer alan sinirlerden ve onların hasar görmesinden kaynaklıdır. Kanal tedavisi, bu bağlamda hasar görmüş sinirlerin, çürük ve diğer zararlı dokularla birlikte alınmasını ve sorunun ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Kanal tedavisi, çürük diş üzerinde bir delik açılması ve dişin doğal oyuğuna ulaşılması ile temizlenmesi mantığı üzerine kurulu bir tedavi yöntemidir. Önce dişteki bu oyuğa ulaşılır, ardından pulpa odası ile birlikte dişteki sinirler alınır. Dişin içi sterilize edildikten sonra daha fazla zarar görmemesi için tamponlanır ve koruma altına alınır. Bu noktada pulpa odasının da sinirlerle birlikte alınmasının temel sebebi, oluşabilecek diğer zararlı bakterilere karşı önlem almak ve bu bakterilere ev sahipliği yapabilecek ortamı ortadan kaldırmaktır. Bu sayede dişin enfeksiyon ve iltihap kapması engellenmiş olur. Dişin içinde bırakılan pulpa dokusu, ileride oyuğun içinde yeniden iltihap oluşturarak dişte şişkinlik oluşumuna yol açabilir, bu da kemik kaybına dahi neden olabilir.

Ne Zaman Kanal Tedavisine Başvurulur?

Kanal tedavisi yaptırmaya karar vermeden önce alanında uzman bir endodonti uzmanı ile görüşmeli ve dişinizin gerçekten de kanal tedavisi ile iyileşebilecek bir soruna sahip olup olmadığını tespit ettirmelisiniz. Kanal tedavisi, dişteki sinirleri ebediyen almaya yönelik bir tedavi olduğu için geri dönüşü olmayan bir yöntemdir ve uzman eli ile, uzman kararı sonrası başlanmalıdır.

Kanal tedavisine karar verirken hekim, pulpa odasının ne kadar enfeksiyon altında olduğunu, dişteki problemin tam olarak neyden kaynaklandığını ve kanal tedavisinin bu aşamada en doğru tedavi olduğunu tespit edebilmelidir. Tüm bu faktörlerin doğruluğu kanıtlandığı sürece yaptıracağınız kanal tedavisi olabildiğince ağrısız ve sorunsuz tamamlanacaktır. Özetle eğer;

  • Dişinizde pulpa odasına kadar inmiş bir çürük varsa,
  • Pulpa odasındaki sinirler zedelenmeye başlamışsa,
  • Sinirlerin etrafı zararlı bakterilerle kaplanmışsa,
  • Çiğnediğiniz, ısırdığınız, sıcak ve soğuk yiyeceklerle temas ettiğiniz zaman ya da sadece durup dururken dişinizde bir aşırı bir hassasiyet söz konusu ise,

büyük bir ihtimalle kanal tedavisi görmeniz gerekecektir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce belirtmekte fayda vardır ki hastaların çok büyük bir kısmı, kanal tedavisinin aşırı derecede sancılı ve problemli bir tedavi süreci olduğunu düşündükleri için tedaviden kaçınıyor. Oysa ki kanal tedavisinin nasıl yapıldığını araştıran ve alanında uzman bir kanal tedavisi doktoru ile görüşen hastaların büyük bir kısmı, doğru bilgileri edindikten sonra tedaviye razı oluyor.

Kanal tedavisi, sistematik ve yapıcı bir tedavi sürecinden oluşmaktadır. Tedavinin ilk aşamasında sorunlu bölge tespit edilir ve gerek duyulduğu yerde bir diş röntgeni yapılarak dokunun neresinin hasarlı olduğu, diş sinirlerinin ne durumda olduğu ve tedaviye hangi bölgeden başlanması gerektiği tespit edilir.

Bu tespitler yapıldıktan sonra dişin bulunduğu bölgeye lokal anestezi yapılır. Anestezi, etkisini 10 ila 25 dakika arası bir süre içerisinde gösterir. Bununla birlikte tedavi sırasında anestezinin yeterli olmadığına kanaat getiren hasta ve hekim, gerek duyulduğu durumlarda bir doz daha lokal anestezi uygulatabilir.

Anestezi etkisini gösterdiğinde dişin içine ulaşabilmek adına dişin yanından bir delik açılır. Bu delik, endodontistin bahsettiğimiz diş oyuğuna ulaşmasını sağlayacaktır. Delik üzerinden pulpa dokusu, çürümüş sinir dokuları ve onlarla birlikte bakteriler de boşaltılır. Boşaltma işlemi tamamlandıktan sonra dişin için sterilize edilir, özel sıvılarla yıkanarak dişin içinde kalabilecek tüm kalıntılar ortadan kaldırılır.

Temizleme işlemi de bittikten sonra kanal tedavisi dolgu süreci ile devam eder. Açılan delik, özel diş dolgusu malzemesi kullanılarak kaplanır ve doldurulur, böylece tedavi sona ermiş olur. bazı özel durumlarda diş hekimi, dolgunun bir sonraki seansta yapılmasını daha doğru bulabilir, ancak çoğu durumda kalıcı dolgu ilk seansta uygulanır ve kanal tedavisi böylece tek bir diş hekimi ziyaretinde tamamlanmış olur.

Her ne kadar kanal tedavisi süresi hastadan hastaya değişebilse de, herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde bir kanal tedavisinin 1,5-2 saat kadar sürdüğünü söylemek mümkündür.

Belirtmekte fayda vardır ki kanal tedavisi için hekim seçimi yaparken iyice araştırma yapmanız, tavsiye ve referans almanız ve en iyi doktoru seçmeniz, tedavi sürecinizi büyük oranda kolaylaştıracak ve pürüzsüz hale getirecektir.

Kanal Tedavisi Fiyatları Ne Civarda?

Her kliniğin ve her doktorun sunduğu kanal tedavisi fiyatları birbirinden farklı olabilmektedir. Seçtiğiniz hekimin tecrübesi, uzmanlık alanı ve kanal tedavisindeki deneyim seviyesi, kanal tedavisi fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlardandır. Bununla birlikte dişinizdeki özel durumlar ve bu özel durumlara göre değişebilen tedavi yöntemleri de fiyatlarda oynama olmasına sebebiyet verebilir.

Tedavinizi yaptırmadan önce bir kanal tedavisi muayenesi tercih ederken hekimlerin özgeçmişini araştırmalı, gerekirse diğer hastalardan tavsiye ve referans alarak seçim yapmalısınız. Unutmayın ki kanal tedavisi, test edilmiş, onaylı sonuçlar sunan, etkili bir diş çürüğü tedavisidir. Bu yüzden de dişinizdeki çürüklerin yol açabileceği tehlike ve hastalıkları ortadan kaldırmaya yönelik bu süreçte alanında uzman bir endodonti uzmanı ile çalışmanız gerekmektedir.

Kanal tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak, hemen bir muayene randevusu oluşturmak ve dişlerinizi eski sağlığına kavuşturmak için kliniğimizle iletişim kurabilirsiniz.

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email