Skip to content

İmplant Tedavisi

Eksik diş sorunundan şikayetçi olan hastalar için önerilen en etkili tedavi yöntemi, implant tedavisi olarak bilinir. Pek çok hastada görülebilen eksik ya da bozuk diş problemi, hastalarda sadece fiziksel olarak değil, psikolojik ve ruhsal problemler de oluşturabilmektedir. Özellikle kişinin gülümseme esnasında beliren bu boşluklar, hem kişinin ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkiler, hem de kişinin nasıl göründüğü konusundaki negatif kaygılarını da artırır. Bu yüzden de implant, bu konuda kişiyi hem duygusal hem fiziksel olarak rahatlatabilecek en iyi tedavi yöntemidir. Eksik diş boşluğunu doldurma söz konusu olduğuna en kalıcı ve en verimli yöntem, yıllar yılı uygulanan ve yüzde yüze yakın olumlu sonuç veren diş implantı tedavisidir. İmplant tedavisi hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilir, implant fiyatları ve implant uygulamasına dair en ince detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, diş eti hattının altına yerleştirilen bir dental aparattır. Aparatın amacı, takıldıktan belli bir süre sonra hastanın çenesi ile kaynaşması ve yapay diş kökü görevi görmesidir. Önce yapay bir diş köprüsünde kök olarak görev yaparak metal bir direk, ardından da bu metal direğin üzerine diş görevi görecek bir kuron yerleştirilir. Aslında implant nasıl yapılır sorusunun en temel cevabı da budur, ancak biz yazımızın ilerleyen kısımlarında implant tedavisi uygulaması ile ilgili detaylı bilgileri veriyor olacağız.

İmplant diş, özellikle protez ya da takma dişlerle kıyaslandığında dişlerdeki eksiklikleri doldurma konusunda çok daha efektif bir aparat halini almıştır. Bunun sebebi, implant dişlerin kalıcılık, dayanıklılık ve uzun vadeli kullanım konularda bir adım öne çıkmalarıdır.

Diş implant ameliyatı ya da kısa adı ile implantasyon ise, implantın çene kemiğine yerleştirilmesinden oluşan ve hastaya yepyeni bir diş kazandırmayı amaçlayan tedavi bütününün adıdır. Hasta, tedavi sonlarında tam işlev gösteren, sağlam ve kalıcı bir adet diş kazanmaktadır. Bu yüzdendir ki diş implantları, eksik diş tedavisi söz konusu olduğunda akla ilk gelen tedavi yöntemi olmaktadır.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisinin faydaları, özellikle alternatif eksik diş giderme tedavileri ile kıyaslandığında hatrı sayılır derecede önemli ve çoktur. Bu avantajları hem fonksiyonellik hem estetik hem de tıbbi açıdan her zaman çoğaltmak mümkündür; ancak implant tedavisinin en yaygın olarak bilinen ve vurgulanan faydaları şu şekildedir:

 • Hasta sağlam, kalıcı ve tam fonksiyonlu bir dişe kavuşur.
 • Diş implantı tedavisi tamamlandıktan sonra hasta dilediği gibi yeme ve içme özgürlüğüne geri kavuşur.
 • İmplantlar takma dişlerde olduğu gibi takma, çıkarma, yerine koyma ya da temizleme gibi ek zahmetleri beraberinde getirmez
 • İmplant diş takıldığı andan itibaren ağzın bir parçası olarak kapsamlı bir rol üstlenir ve diğer doğal dişlerden hiçbir farkı olmadan işlev göstermeyi amaçlar.
 • İmplantlarda yerine yapıştırma ya da yerinden oynama/çıkma gibi problemler baş göstermez.
 • Ağız içinde hareket etmeyen implantlar, ağızda konforlu ve doğal bir his oluşturur. Bir süre sonra hasta, implantlı bir dişe sahip olduğunu unutacak konuma gelmektedir.
 • İmplantların bakımı zahmetsiz ve kolaydır. Temizliğini sağlamak için yapmanız gereken tek şey, diğer dişlerinizde uyguladığınız ağız ve diş bakım süreçlerine kendisini de dahil etmektir.
 • Doğal diş yapısı ile birebir uyum sağlayacak biçimde tasarlandığı için bir implant, hastaya fiziksel olarak herhangi bir ağırlık ya da rahatsızlık oluşturmaz.
 • Ağızdaki diş boşluklarını doldurduğu için hastanın özgüvenini artırır, daha kendinden emin ve memnun biçimde gülümsemesini sağlar.
 • İmplant yalnızca gülümsemeye değil, konuşma ve yemek yeme fonksiyonlarına ciddi ölçüde olumlu katkı sağlar.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Söz konusu implant çeşitleri olduğu zaman iki farklı implanttan söz ediyoruz demektir: Kemik içi ve kemik dışı. Her iki implant tedavisi de sıklıkla görülebilen tedavi yöntemlerindendir; ancak hangisinin uygulanacağına implantın yer alacağı lokasyona göre implant doktorunuz karar verecektir.

Kemik içi implant, aslında implant tedavisinin standart uygulanma yöntemi ile aynıdır. Aksi gerek görülmedikçe tüm implantlar, kemik içine yerleştirilir ve vidalı diş üzerine doğal dişi andıran bir kuron koyularak tedavi tamamlanmış olur.

Kemik dışı implantlarda ise isminden de anlaşılacağı üzere implant çene kemiğinin içinden ziyade dış kısmına yerleştirilir. Bunun sebebi, çene kemiğinin implantı muhafaza edemeyecek kadar zayıf olmasıdır. Yani dış kemik implantlarının uygulanması için hastanın ekstra hassas bir durumda olması gerekir. Her ne kadar köprü ve protezlerden daha güncel bir tedavi yöntemi olsa da, kemik dışı implantlar çoğu zaman kemik içi implantlar kadar güçlü ve sağlam bir implantasyon desteği sağlamak konusunda yetersiz kalabilir. Elbette hangi implant cerrahisi yönteminin uygulanacağını kapsamlı bir muayene sonrası implant uzmanı kararlaştıracaktır.

İmplant tedavisinde kullanılan materyallere bakacak olursak; çoğu implant vidasının titanyumdan üretildiğini söylemek mümkündür. Titanyum, özellikle dayanıklılığı ve kalitesi bakımından çoğu ağız ve diş tedavisinde başvurulan öncelikli metallerden olmaktadır. Vidalı dişin üzerine yerleştirilecek olan kuron ise her ne kadar çoğunlukla porselen olarak tercih edilse de özel durumlarda farklı materyallerden üretilebilmektedir.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant yaptıranların büyük bir çoğunluğu, implant tedavisi öncesi implant nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırmadığı için tedaviden korkmakta ve yaptırmaya çekinmektedir. Bununla birlikte tedavi süreci hakkında detaylı bilgi alan ve işin uzmanına danışarak implant tedavi süreci adımlarını öğrenen kişiler, tedaviye çok daha ılımlı ve pozitif yaklaşmaya başlamaktadır.

İmplant tedavisi birkaç aşamadan meydana gelir: İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesi, osseointegrasyon süreci ve kuronun takılması.

Aşama 1: İlk aşamada eksik olan diş boşluğuna implant vidasının yerleştirilmesi gelir. Önce ağza yerel anestezi uygulanır, ardından da çene kemiğine özel bir frez desteği ile küçük bir delik açılır. Bu delik, implant vidasının yerleştirileceği deliktir. İmplant yerleştirildikten sonra ikinci aşamaya geçilebilir.

Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki implant yerleştirme süreci, tedavi aşamaları arasında hastanın ağrı hissedebileceği en yaygın dönemdir. Hastanın tedavi sürecini tolere edebilme kapasitesi göz önünde bulundurarak bu işlem 2 ila 6 saat kadar sürebilir.

Aşama 2:  İkinci aşamanın adına osseointegrasyon denir. Bu kavram, implant ile çene kemiğinin birbirini tanıması, uyumlaşması, birbiri ile bağdaşması ve tabiri caizse çene kemiğinin implantı “kabul etmesi” anlamına gelir. Bu süreçte herhangi bir apse ya da enfeksiyon oluşmaması adına implantın üzerine iyileşme başlığı denen geçici bir başlık yerleştirilir. Süreç boyunca dişlerin bakımını doğru bir şekilde yapıyor olmak, implantlı bölgeye karşı özellikle hassas davranmak ve darbe ya da travma almaktan kaçınmak çok önemlidir. Osseointegrasyon işlemi tamamlandıktan sonra artık kemik, implantın üzerine kuronun yerleştirilmesine hazır hale gelmiş demektir.

Aşama 3: Üçüncü ve son aşamada implant vidasının üzerine kuron yerleştirme işlemi gelir. Tedavi sürecinin genellikle en kısa ve en ağrısız işlemi olan bu işlem sırasında kuron, tıpkı bir vidanın üzerine yerleştirilen kapakçık gibi implantın üzerine pozisyonlanır ve tam oturacak şekilde sabitlenir. Elbette klinik laboratuvar ortamında üretilen bu korun, tamamen hastanın ağız yapısına ve eksik diş boşluğunun ölçüsüne göre tasarlanmış olacaktır. Tek diş implantlarda bir adet üretilen kuronlar, çoklu implant tedavilerinde birden fazla üretilebilmektedir. Kuron takılmadan önce osseointegrasyon süreci boyunca implantın etrafını kaplayabilecek fazla diş eti dokusu temizlenir, implant hazır hale getirilir ve kuron başlığı takılır. Bu vesile ile implant tedavisi tamamlanmış olur.

İmplant Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

 • Tedavi sırasında implant kuronsuz bir şekilde dururken söz konusu bölgeye baskı uygulanmaması ve darbe alınmaması gerekir.
 • İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılmalı, dişler günde en az 2 kez fırçalanmalı ve diş ipi ile ağız gargarası kullanılmalıdır.
 • Tedavi öncesi, sonrası ve süresi boyunca diş hekiminin verdiği talimatlara harfiyen uyulmalıdır.
 • Düzgün bir şekilde bakımı yapılan implantların ömür boyu hizmet vereceği unutulmamalıdır.
 • İmplant yerleştirildikten sonraki birkaç gün daha çok sıvı ve yumuşak gıdalar tüketilmeli, yapışkan ya da sert gıdalardan kaçınılmalıdır.

Tüm aşamalar göz önünde bulundurulduğunda implant tedavisi süresi 3 ila 6 ay kadar sürebilmektedir. Tedavinin hastaya sağlayacağı faydalar göz önünde bulundurulduğunda bu maksimum 6 aylık sürenin kısa bir zaman dilimi olduğunu ve hastanın ömür boyu kalıcı, sağlıklı bir diş elde edeceğini belirtmekte fayda var.

Başta lazer destekli implant tedavileri olmak üzere kliniğimizin sunduğu tüm implant tedavisi uygulamalarını öğrenmek ve implant fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hemen bir randevu oluşturabilirsiniz.

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email