Skip to content

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Bembeyaz dişler, kusursuz bir gülümseme ve sağlıklı, düzgün bir ağız yapısı için adresiniz belli: Estetik diş hekimliği! Konu diş estetiği olduğu zaman hayalinizdeki gülüşe kavuşmanıza yardımcı olan estetik diş hekimliği branşı, gülüş tasarımından diş beyazlatmaya, protez dişlerden implanta kadar pek çok farklı estetik tedavi yöntemlerini sağlamakla bilinen bir diş hekimliği dalı olarak karşımıza çıkar. Dört dörtlük görünen bir gülümsemeye sahip olmak isteyenler, estetik diş çözümleri arasından kendilerine en uygun olanını seçerek sürekli hayalini kurdukları gülümsemeye sahip olabilirler. Estetik diş hekimliği nedir, estetik diş hekimliği tedavi yöntemleri nelerdir, estetik diş hekimi neler yapar ve estetik diş hekimliğinin faydaları nelerdir, hepsi burada sizleri bekliyor.

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş hekimliği, dişlerde estetik süreçlerinin tamamını ele alan bir diş hekimliği alt branşıdır. Dişlerinizdeki tıbbi sorunlardan ziyade, estetik problemlere odaklanan ve bu problemleri çözmeye yönelik tasarlanan tedavi yöntemlerinden meydana gelir. Estetik diş hekimliği sırasında gerçekleştirilen işlemlerin çok büyük bir kısmı, aslında ağız ve diş sağlığı açısından zaruri işlemler değildir. Bununla birlikte her ne kadar hastanın tıbbi gelişimine katkıda bulunmasa da, estetik diş hekimliği tedavileri hastaya özgüven kazandırma ve onu manevi olarak iyileştirme konusunda çok önemli bir rol oynar. Estetik diş hekimlerinin sağladığı çözümler, aynı zamanda kişinin dişlerini daha az gıcırdatmasına ya da diş temizliğini daha kolay bir biçimde gerçekleştirmesine de ön ayak olur; bu da dolaylı da olsa ağız ve diş sağlığını olumlu etkiler.

Diş Estetiği Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Genel diş hekimliği prosedürlerinde olduğu gibi estetik diş hekimliğinin de kendine özgü avantajları vardır. Özellikle son yıllarda estetik diş hekimliğinde görülen gelişme ve iyileştirmeler, bir yandan tedaviyi hızlandırırken diğer yandan hastaya ağrısız ve acısı bir tedavi alternatifi sunmaktadır. mesela dişin sarı renkte olması şikayeti ile diş estetiği kliniğine gelen bir hasta, lazer destekli diş beyazlatma yöntemi ile dişlerindeki sarılığı giderebilir, bembeyaz dişlere kavuşabilir, bunu yaparken de gram ağrı hissetmeden evine dönebilir. Estetik diş hekimliğinin faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kişiyi uzun süredir rahatsız eden estetik ağız ve diş problemlerin giderilmesini sağlar.
 • Daha güzel ve kozmetik açıdan başarılı bir diş yapısı sunduğu için kişinin özgüvenini artmasına vesile olur.
 • Özgüveni artan hasta, kişisel, sosyal ve profesyonel hayatı olmak üzere hayatının pek çok alanında manevi iyileşme gösterir
 • Uzun vadeli çözümler olduğu için fiyat – performans konusunda başarılı tedavi yöntemleridir.
 • Ağırlıklı olarak kozmetik sorunlara çözüm oluşturan diş estetiği tedavi yöntemleri, dolaylı olarak diş sağlığına da fayda sağlar
 • Çoğu diş estetiği tedavisi ağrısız ve sancısızdır; hasta gerçekleşen tedavi sonrası kaldığı yerden gününe devam edebilmektedir

Bu ve bunun gibi daha pek çok avantajı, diş estetiği hekimliğinin avantajları arasında saymak mümkündür. Diş estetiği yaptıranların büyük bir kısmı, aldıkları karardan memnun ve mutlu bir biçimde diş estetiği muayenesinden ayrılmaktadır.

Estetik Diş Çözümleri & Yöntemleri Nelerdir?

Estetik diş çözümleri arasında pek çok farklı yöntem ve tedavi metodu bulunmaktadır. Bunların en yaygın ve en etkili olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Bonding Yöntemi

Bonding yöntemi, üzerinde kırık bulunan ya da aralık dişlerde kompozit diş dolgusu ile yapılan bir estetik diş hekimliği tedavi yöntemidir. Bonding yöntemi, isminden gelen “bağ kurma” temeline dayanır. Arasında boşluk bulunan iki dişin arasında “bağ kurmaya” yönelik bir tedavi prosedürünün izlendiği bonding tedavisinde, estetik diş dolgusu kullanılarak kozmetik açıdan göze hitap eden bir doldurma işlemi gerçekleştirilir. Bu kompozit dolgu, önce aralık olan dişlere yerleştirilir, ardından da halojen bir ışık uygulanarak sertleştirilir ve hasarlı bölge böylece onarılmış olur.

Bonding yönteminin sunduğu en büyük avantajlardan bir tanesi, milimetrik oranda çalışmalara müsaade ediyor olmasıdır. Diş hekiminin başka şekilde kapatamayacağı küçüklükte boşluk ve aralıkları bonding yöntemi ile ortadan kaldırmak mümkündür.

 1. Ortodonti Çözümleri

Bunu pek çoğumuz bilmeyebilir ancak ortodonti tedavileri de birer estetik diş hekimliği yöntemi olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar diş hekimliğinde başvurulan en yaygın tıbbi çözümlerden biri olsa da, ortodonti aslında temel olarak hastanın estetik olarak diş dizilimini düzeltmeye yönelik bir süreçtir. Bu bağlamda diş telleri, şeffaf plaklar, braketler ve benzeri ortodonti apareyleri, kişinin diş yamukluğunu ya da çapraşıklığını düzeltmek üzere tasarlanır. En iyi estetik diş hekimlerinin elinde gerçekleştireceğiniz bir gülüş tasarımı ile düzgün ve inci gibi dizili dişlere sahip olmanız mümkündür.

 1. Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, en popüler estetik diş hekimliği çözümlerinin başında geliyor desek, yanılmış olmayız. Hatta estetik diş tedavileri dendiğinde akla gelen ilk yöntem, çoğu zaman diş beyazlatma olmaktadır. Diş beyazlatma, dişlerin üzerindeki renk bozukluklarını ve lekeleri gidermeye yönelik tasarlanan, farklı yöntemlerle uygulanabilen bir estetik diş hekimliği çözümü olarak karşımıza çıkar. Diş beyazlatma aynı zamanda sararmaya meyilli ya da sararmış dişleri birkaç ton daha açık hale getirmeyi amaçlayarak kişiye kozmetik olarak daha albenili bir gülüş kazandırır.

Diş beyazlatmanın birden fazla çeşidi vardır. Bunları;

 • Ev tipi diş beyazlatma
 • Ofis tipi diş beyazlatma
 • Tek diş beyazlatma
 • Kombine diş beyazlatma

olarak sıralamamız mümkündür. Ev tipi diş beyazlatma yönteminde hasta, diş hekiminin ona verdiği beyazlatma plağını (aynı zamanda gece plağı olarak da bilinir) evinde düzenli olarak kullanır ve yaklaşık 2 haftalık düzenli bir kullanım sonrasında istenen beyazlıkta dişlere kavuşmuş olur. Ofis tipi diş beyazlatmada ise prosedür çok daha kısa sürer; hastanın sadece 1 kez diş kliniğine gelmesi beklenir ve bu ziyaret sırasında diş beyazlatma seansı yalnızca 1-1,5 saat kadar sürer. Lazer diş beyazlatma olarak da bilinen bu yöntemin bu kadar hızlı sona ermesinin altında yatan sebep, beyazlatıcı maddenin lazer ile aktive edilmesi ve seri bir biçimde dişlerde etkisini göstermesidir. Kombine diş beyazlatma yöntemi, ev tipi ve ofis tipi beyazlatmanın ortası bir yöntem olarak kabul edilirken tek diş beyazlatma yöntemi, daha çok hasarlı dişlerde ya da kanal tedavisi sonrası sararmaya uğramış dişlerde uygulanan, tek bir dişin doğal rengine kavuşması için uygulanan bir yöntemdir.

 1. Lamine, Porselen & Zirkonyum Dişler

Estetik diş hekimliği tedavilerinde sıklıkla başvurulan bir diğer yöntem de diş kaplamalarıdır. Diş kaplamaları, lamine diş, porselen diş ya da zirkonyum diş olmak üzere, kaplamada kullanılan maddeye göre farklılık göstermektedir. Örneğin lamine veener olarak bilinen yaprak porselenler, dişlere neredeyse görünmeyen ince porselen yapraklar halinde yerleştirilir ve estetik açıdan kusursuz bir diş görünümüne vesile olur. Zirkonyum dişler ise ışığı geçiren bir yapıda olan zirkonyum maddesinden elde edildiği için doğal dişlere en yakın görünümü veren estetik diş tedavisi olarak bilinir. Burada kullanılacak olan materyalin seçimi, hem hastanın hem diş hekiminin ortak kararı ile belirlenmektedir.

 1. Protez Diş

Dişlerinin tamamını bir kaza sonucu ya da yaş ile kaybetmiş olan hastaların büyük bir kısmı, tam diş protezi yaptırmayı tercih etmektedir. Protez dişler, yalnızca hastaya daha estetik bir ağız görünümü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yemek yeme, konuşma gibi en temel fonksiyonlarını daha konforlu bir biçimde yerine getirebilmeleri için olanak sağlar.

Çoğu diş protezinin tabanı, doğal diş eti yapısını taklit edebilmesi açısından PMMA denen özel bir maddeden elde edilir. U şeklinde tasarlanan protezler üst damağı tamamen kapatır ve dil için yeterli alan bırakıldıktan sonra yerleştirilir. Vakumlanarak tutturulan protezler, hem üst hem alt damağın şeklini alacak şekilde, milimetrik ve kişisel olarak üretilmektedir. Kaliteli bir işçilik ve uzman eli eşliğinde gerçekleştirildiğinde protez dişler kişiye bir ömür boyu hizmet eder.

 1. Diş Eti Estetiği

Pembe estetik olarak da bilinen diş eti estetiği yöntemleri, özellikle diş etlerindeki kozmetik sorunlardan şikayetçi hastaların başvurduğu tedavi yöntemleridir. Gülerken diş etlerinin görünür olması, diş etlerinin gereğinden kalın/uzun olması ya da diş etlerine bağlı olarak oluşan estetik diş problemlerinin tamamı, diş eti estetiği çözümleri ile giderilebilir.

Eğer siz de bu diş estetiği tedavi yöntemlerinden herhangi birine başvurmak istiyorsanız ve hem bütçenize, hem ihtiyaçlarınıza uygun bir tedavi sunacak diş kliniği arayışı içindeyseniz, doğru yerdesiniz. Hemen kliniğimizle iletişime geçerek diş estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi edinebilir ve bir sonraki randevunuzda hayalinizdeki gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email