Skip to content

Diş Protezi Tedavisi

Diş Protezi Tedavisi

Ağızdaki diş boşluklarının yerine geçmek üzere tasarlanan diş protezleri, özellikle yepyeni teknolojilerin su yüzüne çıkması ile her geçen gün gelişerek başarı oranlarını artıran bir diş tedavi yöntemi haline gelmiştir. Eskiden demode ve güncellikten uzak bir yöntem olarak tabir edilen protez diş tedavisi, şimdilerde yeniden eksik diş şikayeti ile gelen binlerce hastayı sağlıklı ve estetik bir ağız yapısına kavuşturmaya devam etmektedir.

Herkesin hayalinde sağlıklı ve güçlü bir ağız yapısına, kusursuz bir gülüşe ve bembeyaz dişlere sahip olmak vardır. Bu hayal ile yaşayan herkes, düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımını yapar, yediklerine ve içtiklerine dikkat eder, düzenli olarak dişçi randevusuna giderek sorunları önceden tespit etmeye çalışır. Fakat bazı durumlarda ağızda farklı sebeplerden ötürü oluşabilecek diş boşlukları, maalesef kişilerin tüm bu çabalarını hiçe sayacak düzeyde bir problem yaratabilmektedir. Bu gibi durumlarda devreye giren diş protezi, kişinin ağzında oluşan diş boşluğunu estetik ve sağlıklı bir biçimde doldurmayı hedeflemektedir. Diş protezi nedir, uygulanan diş protezi çeşitleri hangileridir, diş protezi kullanımında nelere dikkat etmeli ve diş protezine dair daha pek çok kıymetli bilgi, bu rehberde sizleri bekliyor.

Diş Protezi Nedir?

Diş protezi, ağızdaki eksik dişlerden ötürü meydana gelen boşlukları doldurmak amacı ile üretilen bir takma diş prosedürüdür. Dişlerdeki bu boşluklar giderilirken bir yandan ağızdaki tüm fonksiyonların yüzde yüz yerine getirilmesi, diğer yandan da kozmetik açıdan olabildiğince doğal ve güzel bir görünüm elde edilmesi hedeflenir. Diş protezi çeşitlerine baktığımız zaman ise dişteki problemi ve diş boşluğunun yapısına göre farklı diş protezi çeşitleri olduğunu söylemek mümkündür.

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir? Diş Protezleri Nasıl Yapılır?

Diş protezi çeşitlerinin hastanın ağız yapısına, diş kaybının meydana geldiği boşluğun dokusuna ve konumuna göre değişebileceğinden bahsetmiştik. İşin aslına bakarsanız diş protezleri, diş hekimliğinde en eski diş tedavi yöntemleri arasında geçmektedir. Bu yüzden de pek çok farklı ihtiyaca hizmet eden diş protezi ile karşılaşmak mümkündür. Eksik diş boşluklarını giderme konusunda en eski ve köklü tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinen protez diş tedavisi, modern tıp desteğini de arkaya alarak hastaya hem sağlıklı, hem estetik hem de işlevsel bir çözüm sunmaktadır. Bugün herhangi bir protez diş hekimliği kliniğine uğradığınızda karşınıza çıkacak en yaygın protez diş yöntemlerini şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  1. Köprü

Diş protezleri arasında en sık baş gösteren diş protezi çeşidi köprüdür. Köprüler, iki ya da daha fazla dişi bir araya getirerek kaplama amacıyla yapılırlar. İsminden de anlayabileceğiniz üzere bu kaplama, iki diş arasında bir “köprü” görevi görmek amacıyla tasarlanır. Bazı durumlarda köprüler, ikiden de fazla dişi bir araya getirebilir. Köprüler hastanın ağız içindeki boşluk fazlaca geniş olduğu zaman tercih edilen bir diş protezi yöntemidir. Nasıl bir köprü tasarlanacağı ve uygulanacağı ise elbette öncelikli olarak hastanın ağzındaki boşluklara göre belirlenir. Köprüler, üretilirken kişinin doğal diş rengi baz alınarak üretilir ve bu renk için köprü yapılacak boşluğun bitişinde yer alan dişin rengi referans alınmaktadır.

  1. Kuron

Kuronlar da en az köprüler kadar yaygın bir diş protezi çeşididir. Diş protezinin en küçük parçasını oluşturan kuronlar, bu yüzden olsa gerek ki en basit ve hızlı protez tedavisi olarak nam salmıştır. Kuronların diş yapısı ile neredeyse birebir aynı formda ve renkte üretilmesi de yeni nesil diş protezi teknolojileri sayesinde mümkündür. Kuron ile köprü arasındaki en temel fark, kuronların tek bir dişe yerleştirilirken köprülerin iki ya da daha fazla dişe yerleştiriliyor olmasıdır. Eğer söz konusu problemi diş, gördüğü hasardan dolayı hala cebine yerleştirilebilecek kadar sağlam ise üzerine kuron yerleştirmek, ardından da boşluğu gidermek mümkündür. Kuronda kullanılan malzemeler metal ya da seramik olabilmektedir. Neredeyse görünmez olarak üretilen kuronlar, yerleştirildikten sonra diş ile harmanlanır, uyumlaşır ve estetik açıdan dört dörtlüğe yakın bir görüntü oluşturur. Eğer diş hekiminiz kuronunuzu doğru bir şekilde yerleştirmişse, protez diş düşmesi ya da kuron belli olması gibi sorunlarla karşılaşmanız olasılık dışı olacaktır.

  1. Takma Diş

Protez dendiğinde akla gelen bir diğer uygulama da takma diştir. Takma diş hem kısmi, hem de tüm ağzı kaplayacak şekilde olabilir. Kısmi protez diş kaplamada spesifik bir dişin eksikliği giderilmeye çalışılırken tam takma diş protezinde ağzın tamamındaki dişlerin onarılması ve yerine konulması söz konusu olur. Özellikle kaza ya da travma sonrası dişlerinden olanlar ya da dişlerini yaş ile birlikte bir bir tamamen kaybedenler, takma diş protezlerine başvurmaktadır. Takma dişler, kuron ve köprülerden farklı olarak ağız içindeki dişler ile aynı olma beklentisi içerisinde değildir. Çoğu takma diş protezi, gerçek dişlerden çok daha estetik ve güzel bir görünüme sahiptir. Günümüzde üretilen takma dişler, hastaya maksimum düzeyde konfor sağlamak üzere tasarlanmaktadır. Bu sayede protez diş ömrü de uzun olmakta, hasta da ömür boyu takma dişlerinin keyfini çıkarabilmektedir.

  1. Protez Diş İmplant

İmplant da aslında diş protezlerinin ilgi alanına giren bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde vidalı protez diş kavramı devreye girmektedir; zira implant, diş boşluğuna yerleştirilen bir vidadan ve o vidanın üzerine pozisyonlanacak bir kuron dişten meydana gelmektedir. Tıpkı bahsi geçen diğer diş protezi uygulamalarında olduğu gibi, implant protezlerinin de hem tek tek hem de birden fazla dişe uygulanması mümkün olmaktadır. İmplantın yerine yerleştirilmesi için önce diş boşluğunun bulunduğu yere bir delik açılır. Bu deliğe bir diş vidası yerleştirilir ve vidanın üzerine, adeta vida başlığı yerleştirirmiş gibi bir yapay diş yerleştirilir. Bu yapay diş, hastada protez diş görevi görmek üzere tasarlanır. Doğru ve kaliteli bir işçilik eşliğinde yapıldığı takdirde implant protezinin bir ömür boyu dayanması beklenir. En dayanıklı ve sağlam protez diş tedavileri arasında bilinen implantlar, diş protezi kırılması ya da diş protezi çıkması gibi sorunları minimum düzeye indiren uygulamalardır. İmplant protez ön dişten ziyade daha çok arka dişlerde tercih edilir, ancak özel üretim ön diş implantı da gerçekleştirmek mümkündür. Elbette bunun için en iyi diş protezi kliniklerinden ve uzmanlarından destek almak gerekir.

Diş Protezi Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş protezlerinin uzun ömürlü, dayanıklı ve konforlu olabilmesi için en az protez yerleştirilmesi kadar protez sonrası bakım da önemlidir. Yani bu noktada en az diş hekimi olduğu kadar hastaya da sorumluluk düşmektedir. Diş protezlerinin uzun soluklu ve sorunsuz olmasını isteyen hastalar, şu noktalara dikkat etmelidir:

  • Protez dişlere sahip olmak, diş fırçalama ve ağız bakım alışkanlıklarını olduğu gibi devam ettirmek anlamına gelir.
  • Dişleri takma ya da protez olan kişiler, dişlerini fırçalamamak zorunda olduğu kanısına düştüklerinde takma dişlerini kısa bir süre içerisinde kaybetme riskine girerler.
  • Ne kadar sağlam olursa olsun, protez dişlere karşı her zaman hassas ve özenli davranmak gerekir.
  • Ağıza ve dişlere sert darbe almamak, aşırı sert ya da yapışkan yiyecek ve içecek tüketiminden uzak durmak, protez dişlere sahip olduğunuz süre boyunca dikkat etmeniz gereken hususlardır.
  • Protezin türüne bağlı olarak diş hekimi özel bir bakım sıvısı ya da cihazı tavsiye ettiyse, bu ürünün düzenli bir şekilde, talimatlara uygun olarak kullanılıyor olması önemlidir.

Siz de kliniğimizle iletişime geçerek protez diş fiyatı başta olmak üzere diş protezi tedavileri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri öğrenebilir, hemen bir randevu oluşturarak hayalinizdeki kusursuz gülümsemeye sahip olabilirsiniz. Ağzınızdaki eksik diş boşluklarını gidermek, kadromuzdaki deneyimli ve alanında uzman diş hekimleri ile artık mümkün. Unutmayın; bembeyaz, düzgün, sağlıklı ve sağlam dişler sadece bir telefon uzağınızda!

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email