Skip to content

Diş Eti Tedavisi

Zamanında önlemler alınmadığı ve tedavi edilmediği takdirde diş eti hastalıkları, erken aşamalı olsalar bile çok ciddi diş eti sorunlarına sebebiyet verebilir. Eğer siz de diş etlerinizde şişkinlik, kızarıklık ya da rahatsızlık gibi problemlerden şikayetçiyseniz ve bir diş eti sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Dünyada pek çok kişi, hayatının belli bir döneminde ciddi bir diş eti hastalığı ile boğuşmak durumunda kalabiliyor. Bu tip durumlarda minimum zarar ve maksimum fayda ile işin içinden çıkabilmek adına hangi diş eti tedavisinin hangi diş eti problemine iyi geldiğini, diş eti hastalıklarına yakalandığınızda ne yapmanız gerektiğini ve kime başvurmanızın daha doğru olacağını bilmeniz gerekir. Diş eti hastalıkları tedavisi, yani periodontoloji hakkında merak ettiğiniz her şey bu rehberde sizi bekliyor.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Periodontoloji dünyasında kişilerin zaman zaman karşılaşabileceği pek çok farklı diş eti rahatsızlığı bulunmaktadır. Bir periodontoloji uzmanına başvuran hastaların en sık şikayetçi olduğu diş eti hastalıklarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  1. Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, aynı zamanda gingivit olarak da geçer. Gingivit, diş eti enfeksiyonunun en erken aşaması olarak bilinir. Diş eti iltihabının en yaygın sebebi olarak zayıf ve yetersiz ağız bakımı gösterilmektedir. Yapılan araştırmalar, kötü ağız ve diş bakımının sadece diş çürüklerine değil, neredeyse eşit oranda diş eti iltihaplarına da yol açabileceğini göstermektedir.

Gingivit, çene kemiğini çevreleyen ve gingiva denen pembe diş eti dokusuna zarar verir. Bununla birlikte çene kemiğinin kendisine ya da dişin kaynama mekanizmasına herhangi bir zarar vermez. Bu yüzden de diş eti enfeksiyonlarının en erken aşaması olarak bilinir. Gingivit lokal olabileceği gibi zamanında müdahale edilmediği takdirde yayılarak daha genle bir hal de alabilir.

Diş eti iltihabının belirtileri nelerdir?
Diş etinde şişkinlik, kızarıklık, diş eti ağrısı ve temas halindeyken diş eti kanaması.

  1. Periodontit

Gingivitin ilerlemiş hali olarak bilinen kronik periodontit, ciddiye alınması gereken bir diş eti enfeksiyonudur. Gingivite kıyasla daha fazla zarara yol açabilecek olan periodontit, hem dişin tutunma mekanizmasını hem de diş etini destekleyen kemiği de etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Kronik periodontitin yerel mi yayılmış olduğunu tespit etmek, ağız içi kemiğe uyguladığı baskıyı ölçümlemek ve buna göre bir sınıflandırma yaparak onu tedavi etmek önemlidir. Bazı ileri seviye periodontitlerde söz konusu diş etine bağlı dişin çekilmesi gerekebilir; ancak bu ekstrem bir durumdur ve ancak bir diş röntgeni ile tespit edilebilir.

Periodontit belirtileri nelerdir? Diş etinde kanama, kızarıklık, şişkinlik, 5 milimetreden daha derine inmiş diş cepleri, dişlerde gevşeklik, kemiğin zarar görmüş olması, dişlerde giderek açılan boşluklar.

  1. Periodontal Apse

Diş eti apsesi olarak da bilinen periodontal apse, diş etlerinde oluşan yerel ve apseli bir enfeksiyondur. Diş eti dokusunda, diş kökü çatalında veya diş eti ceplerinde meydana gelebilir. Diş eti apseleri ya da diş eti aftları, dişin tutunma mekanizmasını doğrudan etkiler. Bu yüzden de doğru şekilde tedavi edilmeyen periodontal apseler dişin yerinden düşmesine sebep olabilir.

Periodontal apse belirtileri nelerdir? Diş eti cebinde gözle görülür ve parlak bir şişlik, diş etinden iltihaplı akıntı, diş eti ağrısı, dışarıdan temas halinde hassasiyet, çene kemiğinde ağrı, dişte gevşeklik ve oynama.

  1. Diş Eti Lezyonları

Perio-endo lezyonlar olarak da bilinen diş eti lezyonları, dişte başlayan bir enfeksiyonun diş etine ya da diş etinde başlayan bir enfeksiyonun dişe sıçraması ile gelişen durumlardır. Bu gibi durumlarda dişlerdeki pulpa dokusu ile birlikte sinirler, damarlar ve dişi destekleyen diğer dokular da doğrudan etkileyebilir. Bu tip durumlarda hem endodonti, hem periodontoloji tedavilerine başvurularak kombine bir tedavi planı oluşturulmalıdır.

Diş eti lezyonlarının belirtileri nelerdir? Diş etinde şişkinlik, soğuğa ve sıcağa karşı aşırı hassasiyet, diş kökünde başlayan şiddetli ağrı.

  1. Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi de sıklıkla görülen diş eti hastalıkları arasında yer almaktadır. Çoğu diş eti çekilmesi, periodontitin bir sonucu olarak doğar. Diş kökünün boynunun dışarıya açık olması, diş etinin geriye çekilmesine yol açar. Bu gibi durumlarda diş eti düzeltmesi yapılması ve diş etlerinin organik seviyelerine geri çekilmesi gerekir. Bununla birlikte aşırı diş fırçalamanın da bazen diş eti çekilmesine yol açabileceği görülmüştür.

Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir? Bariz bir şekilde görünür diş kökleri, dişlerin olduğundan daha uzun görünmesi, diş etlerinin olduğundan daha kısa olması, sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, estetikten uzak bir diş ve diş eti görünümü.

Diş Eti Estetiği Nedir?

Elbette hastalar, diş eti doktorlarına yalnızca diş etlerindeki iltihabı ya da enfeksiyonu yok etmek için başvurmaz. Bazı durumlarda diş etlerinin estetik görüntüsü de hastaları en az iltihap kadar rahatsız edebilmektedir. Özellikle kişinin kendine olan özgüvenini olumsuz düzeyde etkileyebilecek olan estetik diş eti problemleri, diş eti estetiği çözümleri sayesinde olumlu sonuçlara kavuşturulmaktadır. Diş eti estetiğinin en az diş eti hastalıkları tedavileri kadar rağbet ve talep gördüğünü de söylemekte fayda vardır. En sık başvurulan diş eti estetiği yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Diş Eti Düzeltmesi

Diş eti düzeltmesi, pembe estetik olarak da bilinir. Diş eti büyümesi ya da diş eti beyazlaması gibi durumlarda başvurulan en kolay, en pratik ve en etkili çözüm, diş eti düzeltmesi işlemidir. İşlem sırasında gingivektomi uygulanır; yani diş etinin kesilerek küçültülmesi amaçlanır. Yamuk, çarpık ya da büyük duran diş etleri bu şekilde düzeltilmiş olur. Bununla birlikte diş eti çekilmesinden dolayı oluşan diğer estetik problemler de yeni doku oluşumu ve onarım teknikleri sayesinde, yani rejenerasyon tekniği sayesinde giderilebilmektedir.

  1. Flap Ameliyatı

Diş eti estetiği dendiğinde akla gelen bir diğer yaygın prosedür de flap ameliyatıdır. Flap ameliyatı, diş eti dokusu altında kalan kemiğe direkt olarak müdahale edebilmek adına yapılır. Flap ameliyatına çoğunlukla kemik yıkımının ileri seviyelere ulaştığı durumlarda başvurulur. Sadece estetik değil, tıbbi açıdan da olumlu katkı sağlayan flap ameliyatı, diş eti dokusunda meydana gelen diş eti ceplerini uzaklaştırma ve yepyeni bir görünüm kazandırma amacı taşır.

Basit ve etkili bir lokal anestezi eşliğinde yapılan flap ameliyatı, diş eti dokusunun kaldırılması ile başlar. Ardından diş etindeki cep dokusu elimine edilir, kemikteki düzensizlikler giderilir ve oluşan bozukluklar, kemik tozu yardımıyla tedavi edilir.

  1. Diş Eti Botoksu

Diş eti botoksu, kişinin gülümsemesi esnasında diş etleri 2 milimetreden fazla olacak şekilde göründüğünde başvurulan bir diş eti estetiği işlemidir. Bu duruma diş eti gülümsemesi denir ve kozmetik açıdan oldukça rahatsız edici bir görüntüye yol açabilir. Kötü diş eti bakımı, yetersiz sürmüş dişler, aşırı hareketli bir üst dudak ya da üst çenenin normalden daha dikey yönde gelişmiş olması, diş eti gülümsemesine yol açan temel sebepler arasındadır. Bu durumun en etkili ve kolay çözümü ise diş eti botoksunda yatmaktadır.

Diş eti botoksu, burun kanadının yan sınırından başlayan ve yanlara doğru ilerleyen bir botoks enjeksiyonu eşliğinde yapılır. Enjeksiyon yapılacak bölgeye önce uyuşturucu bir krem uygulanır, ardından da 5 dakika kadar sonra enjeksiyona başlanır. Botoks öncesi veya sonrası buz uygulaması yapılması tercih edilebilir; bu sayede tedavi tamamlandığında hastada minimum düzeyde şişlik ve morluk oluşumu meydana gelir. Tedavi tamamlandıktan 2-3 gün sonra etkilerini gözle görünür bir biçimde gözlemek mümkün olmaktadır. Daha kalıcı ve uzun soluklu bir etki için ise her botoks işleminde olduğu gibi diş eti botoksunda da prosedürü 4 – 8 ayda bir tekrarlamak gerekir.

Tüm diş eti tedavisi fiyatlarını öğrenmek, en iyi periodontoloji uzmanları ile görüşmek ve hemen bir randevu oluşturmak için kliniğimizle iletişime geçmeyi unutmayın!

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email