Skip to content

Diş Beyazlatma

Daha beyaz, daha parlak ve daha estetik bir gülüşe sahip olmaya giden yegane yol: Diş beyazlatma. Herkes dişlerini fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız çalkalamak gibi standart ağız ve diş temizleme alışkanlıklarına sahip olabilir; ancak bu alışkanlıkları düzenli olarak yerine getirmek her zaman istenen düzeyde beyaz dişlere vesile olacak diye bir kural maalesef yoktur. Kiminin doğuştan farklı bir renk tonunda dişleri varken kiminin sigara, çay ve kahve tüketimi alışkanlıkları hayal ettiği beyazlıkta dişlere ulaşmasına engel olabiliyor. Hal böyleyken dişe zarar vermeden diş beyazlatma çözümleri adeta bir kurtarıcı gibi devreye giriyor. Diş estetiği olarak da geçen diş beyazlatma çözümleri, kişilere göz alıcı parlaklıkta ve beyazlıkta dişlere kavuşturmakla kalmıyor, aynı zamanda özgüvenlerine de yadsınamaz bir katkı sağlıyor. Peki diş beyazlatma nedir, farklı diş beyazlatma yöntemleri nelerdir ve diş beyazlatma nasıl yapılır? Hepsinin cevabı bu diş beyazlatma rehberinde sizi bekliyor.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, bazı kaynaklarda bleaching olarak da bilinir. En temel tanımı ile diş beyazlatma, dişleri bir yada birkaç ton daha açık hale getirmek ve üzerindeki lekeleri, renk bozukluklarını ortadan kaldırmak amacını taşıyan bir diş estetiği işlemi olarak bilinir. En popüler kozmetik diş prosedürleri arasında yer alan diş beyazlatma etkisi ile gözle görünür bir estetik fark yaratır.

Dişler Neden Sararır?

Diş beyazlatma yaptıranların büyük bir kısmı, dişlerinde bariz bir sararma ya da renk değişimi fark ettikleri anda bu yönteme başvururlar. Bu noktada diş beyazlatma yöntemlerine değinmeden önce dişlerin neden sarardığına detaylıca bakmak gerekir. Peki dişlerimiz neden sararır? Bunun pek çok farklı sebebi olabilir, ancak dişlerin sararmasına sebebiyet veren en temel faktörlerin arasında elbette aşırı derecede çay, kahve ve sigara tüketimi gelir. Dişlerimizin sararmaya başlamasının altındaki bir diğer kök sebep de aslında yaşlanmadır. Tıpkı saçların yaşlandıkça beyazlaması gibi, dişler de zamana yenik düşerek rengini kaybetmeye ve sararmaya başlar. Yaşla birlikte saramaya meyilli olan dişlerin sarıya dönen kısmı, aslında mine değil, dişin daha iç kısmında bulunan dentindir. Tüketilen şekerli ve asitli yiyecekler ise dişlerin daha erken yaşta sararmasına ön ayak olabilir, bu yüzden de tüketilen gıda ve besinlerin diş beyazlamasında yadsınamaz bir etkisi vardır. Aşırı düzeyde florüre maruz kalma, dişe darbe alma, gümüş rengi dolgu kullanımı ve genetik faktörler, dişlerin sararmasını etkileyen diğer unsurlar arasındadır.

Diş Beyazlatma Çeşitleri Nelerdir, Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma çeşitleri, hastanın ihtiyaçlarına göre farklılaşabilmekte ve farklı yöntemler eşliğinde gerçekleştirebilmektedir. Diş beyazlatmada en iyi yöntem, kişinin diş yapısına ve sararmış dişlerinin ihtiyaçlarına en uygun olan yöntemdir. Temel olarak en sık başvurulan diş beyazlatma yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ev Tipi Diş Beyazlatma
  • Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ev tipi diş beyazlatma, isminden de anlaşılacağı üzere tamamen hastanın evinde gerçekleşen bir diş beyazlatma yöntemidir. Bu yöntem esnasında hasta, yalnızca bir kereye mahsus diş beyazlatma doktorunun ofisine gelir ve gerekli malzemeleri ile ekipmanları temin ettikten sonra beyazlatma uygulamasına evde devam eder.

Ev tipi diş beyazlatmaya başlamadan önce dişçi muayenesinde ağız ölçüsü alınır. Ölçü alınmasının sebebi, bu ölçülere uygun bir beyazlatma plağının üretilecek olmasıdır. Klinik laboratuvar ortamlarında üretilen beyazlatma plaklarının içerisinde belirli miktarda beyazlatma jeli bulunur. Beyazlatma jelinin içeriğini merak edenlere hemen söyleyelim: Jelin içerisinde yüzde 10 ila yüzde 15 arası karbamid peroksit denen bir kimyasal madde bulunmaktadır.

Plak hazırlandıktan sonra hastaya teslim edilir ve gün içerisinde en az 4-6 saat kullanılması önerilir. Bu kullanım, düzenli olarak gerçekleştiğinde dişleri beyazlatacak ve tedavi sonunda kişinin daha beyaz dişlere sahip olmasını sağlayacaktır. Ev tipi diş beyazlatma süresi ortalama 2 hafta sürmektedir. Hasta, 2 haftalık sürenin akabinde plak kullanımını bırakır. Yemek yeme ve konuşma alışkanlıklarından mahrum kalmaması adına bu plağın uykuda takılması tavsiye edilir, bu yüzden de bazı kaynaklarda ev tipi diş beyazlatma plağı aynı zamanda gece plağı olarak da bilinir.

Ev tipi diş beyazlatmanın avantajları arasında sürekli olarak dişçi muayenesine gelmemek ve plağı gece vaktinde kullanabilmek yer almaktadır. Diş beyazlatma konusunda herhangi bir aciliyeti bulunmayan hastalara ev tipi diş beyazlatma tavsiye edilir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Bir diğer profesyonel diş beyazlatma yöntemi de ofis tipi diş beyazlatmadır. Ev tipi diş beyazlatmanın aksine ofis tipi diş beyazlatma isminden de anlaşılacağı üzere tamamen dişçi ofisinde gerçekleşir. Bu diş beyazlatma yöntemi aynı zamanda lazer destekli diş beyazlatma yöntemi olarak bilinmektedir; zira dişlerin beyazlatılmasında kullanılan temel etken lazerdir. Ev tipi diş beyazlatmanın bolca zamanı olan ve diş beyazlatma konusunda herhangi bir aciliyeti bulunmayan insanların tercih edebileceği bir yöntem olduğundan bahsetmiştik. Ofis tipi diş beyazlatmada ise bunların aksine, bir an önce dişlerini beyazlatmak isteyenlerin tercih edeceği bir prosedürdür. Örneğin düğünü öncesi daha beyaz dişlere sahip olmak ve bu büyük gününde ışıldamak isteyen gelin adayları, düğününden birkaç gün önce ofis tipi diş beyazlatma yapabilir.

Lazer diş beyazlatma esnasında diş tabakasının üzerine, ev tipinde kullanılana benzer bir beyazlatıcı jel kullanılır. Bu jeli aktive etmek ve dişleri beyazlatmasını sağlamak ise lazerin sorumluluğundadır. Diş doktorunuz tarafından belirlenen miktarda sürülen jel, lazer ile aktif hale gelerek dişler üzerinde belli bir reaksiyon yaratarak dişlerin anında beyazlamasını sağlar. Bu noktada diş beyazlatma uygulamasını gerçekleştiren hekimin alanında uzman ve tecrübeli bir hekim olması çok önemlidir; zira yanlış miktarda jel kullanımı ya da eksik lazer uygulaması dişlerin istenen düzeyde beyazlık göstermemesine sebebiyet verebilir.

Pekiyi lazer dişlerin beyazlatmasında nasıl bir rol üstlenir? Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Diş minesinin yüzeyine uygulanan beyazlatma ilacı, lazerin yaydığı renkli ve tek fazlı monokromik ışınları sayesinde aktive edilir. Lazer ile etkileşime giren jel partikülleri diş minesinde hızlı bir beyazlatıcı etki göstererek 1 saat kadar kısa bir süre içerisinde dişlerin beyazlamasını sağlar. Lazer destekli, ofis tipi diş beyazlatmanın en büyük avantajlarından bir tanesi, 1 saat kadar kısa bir zaman dilimi içerisinde hastayı bembeyaz, ışıl ışıl parlayan dişlere kavuşturmasıdır. Ev tipi yöntemlerin aksine haftalarca sürmeyen bu yöntem sayesinde hemen hayalinizdeki dişlere sahip olmanız mümkündür. Elbette tedavinin emin ellerde, profesyonel çerçevelerde yapılıyor olmasının önemi çok büyüktür.

Diğer Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma söz konusu olduğunda başvurulan bir diğer yöntem de kombine diş beyazlatma yöntemidir. Kombine diş beyazlatmada ev tipi ve ofis tipi diş beyazlatma prosedürleri birleştirilir. Tedavinin bir kısmı dişçi kliniğinde gerçekleşirken bir kısmı evde plak kullanımı ile tamamlanır.

Tek diş beyazlatma da aynı şekilde diş beyazlatmada yaygın bir diğer yöntemdir. Özellikle kapsamlı bir çürük ya da uzun süreli bir kanal tedavisi sonrası sararmaya meyleden dişlere uygulanan bu yöntem, renk bakımından diğer dişlere oranla bariz fark barındıran dişlere uygulanır. Burada amaç, hastada farkındalık oluşturan ve onu estetik açıdan rahatsız eden o tek dişi daha doğal, daha uyumlu bir renge kavuşturmaktır.

Diş Beyazlatma İşlemi Sonrası

Diş beyazlatma sonrasında dişlerinizde hafif hassasiyet hissetmeniz oldukça olağandır. Prosedür esnasında dişler kısa bir süreliğine dehidrasyona maruz kalır, yani yeterince su alamazlar. Bu da dişlerdeki sinirlerin ısı değişikliğine karşı olan hassasiyetini etkiler. Beyazlatma sonrası hissedeceğiniz ufak sızı ve rahatsızlık hissi, işlemden sonra birkaç saat içerisinde ortadan kaybolacaktır.

Eğer diş beyazlatmaya evde devam ediyorsanız, diş doktorunuzun size verdiği talimatlara birebir uyuyor olmanız ve gece plağınızı önerilenden ne eksik, ne de fazla kullanıyor olmanız çok önemlidir. İstediğiniz oranda beyaz dişlere ulaşmanın tek yolu, diş hekiminizin belirlediği talimatlara harfiyen uymaktan geçer.

Eğer daha kalıcı diş beyazlatma yöntemi arıyorsanız, ofis tipinden ziyade ev tipi diş beyazlatma yöntemini tercih etmenizde fayda vardır. Her ne kadar daha uzun sürüyor olsa da ev tipi diş beyazlatmada kullanılan beyazlatıcı jeller, daha uzun süre dayanıklılık göstermektedir.

Diş beyazlatma fiyatları hakkında bilgi almak, diş beyazlatma zararları ve faydaları hakkında profesyonel görüşe başvurmak ve dişlerinizi beyazlatmak üzere hemen bir randevu almak istiyorsanız, kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email