Skip to content

Çocuk Diş Hekimliği

Çocukların korkulu rüyası olan diş hekimi ve dişçi muayenesi, çocuk diş hekimliğinin gelişmiş ve modern yöntemleri ile son buluyor. Sadece çocukların ağız ve diş sağlığına odaklanan çocuk diş hekimliği ya da diğer adı ile pedodonti, bebeklikten ergenlik çağına kadar çocukların ağzında ve dişlerinde oluşabilecek tüm sorunları ele alarak uygun tedavi yöntemleri bulmayı amaçlıyor. Alanında uzman bir pedodontist, süt dişlerinin dökülmesi, azı dişlerinin çıkması, çürük oluşumu ve benzeri pek çok ağız ve diş problemini çözebilecek konumda hizmet veriyor.

Elbette bir ebeveyn olarak çocuğunuzu herhangi bir çocuk diş doktoruna emanet etmeden önce o doktorun çocuk diş ve ağız yapısı hakkında yeteri düzeyde bilgi sahibi olduğundan, çocuk diş hekimliğinde deneyimi olduğundan ve bu konuda ihtisas almış olmasından emin olmak istersiniz. Bu bağlamda kaliteli ve yetkin hizmet veren pedodonti uzmanlarımız, diş çıkarmadan diş çürüğüne, diş gıcırdatmadan diğer çocuk diş hastalıklarına aklınıza gelebilecek pedodonti probleminde destek sağlamayı hedeflemektedir. Çocuk diş hekimliği ve pedodonti hakkında merak ettiğiniz her şey bu rehberde sizi bekliyor.

Neden Çocuğumu Bir Pedodonti Uzmanına Götürmeliyim?

Çoğu anne – baba, çocuğu herhangi bir ağız veya diş problemi ile karşılaştığı zaman ilk etapta onu özellikle bir çocuk diş hastalıkları uzmanına götürmesi gerektiğini düşünemeyebilir; zira yetişkin diş hekimlerinin çocukları da tedavi edebileceği kanısı oldukça yaygındır. Bununla birlikte belirtmekte fayda vardır ki çocukların ağız yapısı, yetişkinlerin ağız yapısından oldukça farklıdır. Her şeyden önce çocukların süt dişleri bulunmaktadır ve gelişim aşamasında bir ağız yapısı söz konusudur; bu yüzden de çocuk dişleri ekstra bir ilgi ve uzmanlık alanı gerektirir.

Çocuğunuzu ilk diş muayenesi için bir pedodonti doktoruna götürmeniz, hem ona hem size pek çok açıdan faydalı olacaktır. Bu pedodonti uzmanı, çocuğunuzun diş gelişimin ne durumda olduğunu ihtisası sayesinde kolaylıkla tespit edebilecek, var olan ya da oluşabilecek sorunları öngörebilecek ve buna uygun bir tedavi planı uygulayacaktır. Buna ek olarak yetişkin diş hekimleri, bazı durumlarda çocuk diş hekimlerinin tespit edebileceği özel sorunları belirlemekte zorluk çekebilir, bu yüzden de çocuğunuzun özellikle ilk dişçi muayenesini bir pedodontist elinden alması çok büyük önem taşır.

Tüm bunlarla birlikte belirtmekte fayda vardır ki pedodonti uzmanlarının da kullandığı yöntemler, tedaviler ve aparatlar, çoğunlukla yetişkin diş hekimliğinde kullanılanlarla aynıdır. Bu noktada önemli olan pedodonti uzmanlarının, eğitim dönemi boyunca aldığı özelleştirilmiş eğitim sayesinde bebeklerde, çocuklarda ve ergenlik çağındaki gençlerde hangi tedavi yöntemlerinin ve hangi aparatların nasıl kullanıldığını biliyor olmalarıdır.

Bir Pedodontist Hangi Diş Tedavilerini Uygulayabilir?

Bir çocuk diş sağlığı uzmanının başlıca ele alabileceği çocuk diş hastalıklarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Koruyucu diş hekimliği
 • Diş çürüğü tedavileri
 • Süt dişi gelişimi, takibi & izlenmesi
 • Diş çıkarma gelişimi, takibi & izlenmesi
 • Koruyucu & durdurucu ortodonti tedavileri
 • Sağlıklı beslenme, ağız ve diş sağlığı & hijyeni eğitimi
 • Doğru diş fırçalama teknikleri
 • Genetik ağız ve diş problemlerinin tedavisi
 • Çocuk diş eti hastalıkları tedavileri
 • Çocuk diş kırığı, diş çıkığı ya da diş çatlağı tedavileri
 • Çocuk diş çekimi
 • Yer tutucu tedavi yöntemleri
 • Ebeveynlerin pedodonti bilinçlendirilmesi & eğitimi
 • Diş gıcırdatması ya da diş sıkmasına karşı önleyici tedaviler
 • Sporla uğraşan çocuklara özel koruyucu ve önleyici aparey uygulaması

Çocuk Diş Hekimliği Hakkında Merak Edilenler

Anne – baba olmak, beraberinde bir canlının sağlığından mesul olma sorumluluğunu da getirir; buna elbette ağız ve diş sağlığı da dahil. Bir ebeveyn olarak tıpkı vücudunun her bölgesi gibi çocuğunuzun ağız yapısının ve dişlerinin de yüzde yüz sağlıklı ve sorunsuz olmasını istersiniz. Bu bağlamda zaman zaman yaptığınız araştırmalar, okuduğunuz kaynaklar ve danıştığınız referanslar olabilir. Eğer daha önce çocuk diş hekimliği ve çocuk diş sağlığı hakkında araştırma yapmadıysanız, merak ettiğiniz soruların cevaplarını burada bulmanız mümkün.

Çocuğumu ne zaman ilk diş muayenesine götürmeliyim?

Kalıcı dişleri çıkmaya başlayan anne – babaların büyük bir kısmı, ilk kalıcı diş çıktığı andan itibaren bu soru ile karşı karşıya kalıyor. İleride oluşabilecek diş problemlerinin önüne geçebilmek ve koruyucu önemleri zamanında alabilmek için her ebeveyn, bebeğini 1 yaşını doldurur doldurmaz bir pedodonti uzmanına gösterme görevi ile yükümlüdür. Her ne kadar bu yasal bir zorunluluk olmasa da, ileride daha ciddi seviyelere çıkabilecek ağız ve diş hastalıklarını önlemek adına çok önemli bir adımdır. Hekim ağız gelişimini gözlemleyebilir, gerektiğinde erken teşhis ve tedavi yöntemlerine başvurabilir ve anne – babası olarak size düşen görevleri belirleyerek daha bilinçli hale gelmenizi sağlayabilir.

Çocuğumu ilk diş muayenesine nasıl hazırlarım?

Her çocuk için ilk dişçi muayenesi korkutucu ve endişe verici bir hadiseye dönüşebilir. Muayene öncesi çocuğunuza tam olarak nereye gittiğini, gideceği yerde onu nelerin beklediğini ve çocuk diş hekiminin ne tür işlemler gerçekleştireceğini açık açık anlatmanız gerekmektedir. Bunu yaptığınız takdirde beklenmedik durumlarla karşılaştığınız takdirde daha çözüm odaklı ve sakin olabilir, çocuğunuzun tepkilerini daha ölçülü bir biçimde kontrol altına alabilirsiniz. Çocuğunuzu dişçi muayenesine götürürken lunaparka, parka ya da oyuncakçıya götürdüğünüzü söyleyerek kandırmak, her zaman daha olumsuz sonuçlara yol açmaktadır, bizden söylemesi.

Süt dişi bakımı nasıl olmalı?

Süt dişleri bakımı, ebeveynlerin çocuk ağız sağlığı ile ilgili çokça merak ettiği bir diğer sorudur. En iyi çocuk diş hekimleri, süt dişi bakımının henüz dişler çıkmadan başlaması gerektiğini vurgulamaktadır. Süt dişi bakımı esnasında bebeğin diş etleri düzenli olarak ıslak ve ılık bir bezle temizlenmeli, baş parmakla hafif baskı uygulanarak diş etlerine masaj yapılmalıdır. Masaj esnasında dilerseniz özel bebek dişliklerinden faydalanabilirsiniz.

Çocuğunuz süt dişi çıkarırken düşülen en yaygın kanı, nasıl olsa dökülecekleri için herhangi bir ekstra bakıma ya da ilgiye ihtiyaç duymayacaklarıdır. Halbuki süt dişleri, sadece bebeğinize yemek yeme ya da emme konusunda yardımcı olmaz, aynı zamanda gelecek olan kalıcı dişlerin yerini tutma görevi görürler. Bu yüzden de daha sağlıklı ve güçlü bir ağız yapısı için süt dişleri bakımı en az kalıcı diş bakımı kadar önemlidir.

Süt dişlerini temizlerken ne kullanılmalı?

Elbette bebeğinizin süt dişlerini temizlerken diş fırçası ve diş macunu kullanmanız beklenmez. Bunun yerine bebek süt dişleri için özel olarak üretilen ufak başlıklı bebek diş fırçaları işinizi görecektir. Herhangi bir macun ya da benzeri kozmetik ürünü kullanmadan, günde 1 kere uykudan önce yapacağınız bu temizlik, uzun vadede süt dişleri üzerine bakteri ve plak oluşumunu önleyecektir.

Bebeğimin ciddi bir diş ağrısı var. Ne yapmalıyım?

Bebeğiniz, özellikle süt dişleri çıkmaya başladığı ilk dönemde diş etlerinde ve genel olarak ağzında rahatsızlık ve ağrı hissedebilir. Bebeğiniz için yeni ve beklenmedik olan bu rahatsızlık, onu sandığınızdan da tedirgin ve huzursuz edebilir. Bu huzursuzluk sizi de doğrudan etkileyeceği için bu tip durumlara karşı önceden hazırlıklı olmanızda fayda vardır. Bebeğiniz süt dişleri çıkarken ağrı hissettiği dönemde ılık tuzlu su ile gargara yapmasını sağlayabilir, yüzünde şişkinlik varsa o bölgeye soğuk kompres uygulayabilir ya da baş parmağınızla nazikçe diş etlerine masaj yapabilirsiniz.

Diş röntgeni çektirmek çocuğum için zararlı mı?

Özellikle güncel teknolojik gelişmelerle birlikte diş röntgeni çekimleri, minimal düzeyde radyason ve zararlı ışın içerecek şekilde optimize edilmiştir. Elbette çocuğunuzun karşılaştığı her diş probleminde bir röntgen çektirmek doğru bir strateji olmayabilir; ancak çocuk diş hekiminizin elzem bulduğu noktalarda çektireceğiniz diş röntgeni, çocuğunuzun sağlığına herhangi bir zarar teşkil etmeyecektir. Buna ek olarak pedodonti uzmanınız, zaten zaruri bir gereksinim olmadığı takdirde çocuğunuzun diş röntgeni çektirmesini talep etmeyecektir.

İstanbul Avrupa yakasında, Bahçelievler ilçesinde yer alan diş kliniğimizden randevu almak, alanında uzman pedodonti doktorlarımızla görüşmek ve çocuğunuzu ihtiyaç duyduğu ilk diş muayenesine getirmek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email