Skip to content

Çene ve Diş Cerrahisi

Çene ve diş cerrahisi, ortodonti tedavilerinin yeterli olmadığı çene ve diş problemlerinde devreye giren bir diş hekimliği alt branşıdır. Çene ve diş cerrahisi, özellikle orta ve üst seviyedeki çene rahatsızlıklarında devreye girerek hastaya ideal tedavi çözümlerini sunmayı amaçlar. Çene ameliyatı ya da spesifik diş cerrahisi gibi yöntemler, çiğneme, konuşma ve nefes alma gibi en temel insansı fonksiyonlarda ciddi gelişmeler ve iyileştirmeler göstermeyi amaçlayan prosedürlerden bazılarıdır. Bu prosedürler yalnızca kişinin ağız ve diş yapısına fonksiyonel katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha estetik bir görünüme kavuşmasına da yardımcı olur. Çene cerrahisi doktorları ve çene ameliyatları başta olmak üzere çene ve diş cerrahisi hakkında merak ettiklerinizi bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Çene ve Diş Cerrahisine Ne Zaman İhtiyaç Duyarım?

Gelişim aşamasında çenenin ve çene bölgesindeki kemiklerin anormal düzeyde bir büyüme düzeni takip ettiği durumlarda çene cerrahisi yöntemlerine başvurmak gerekir. Bu noktada unutmamak gerekir ki çoğu çene problemi gelişim aşamasında baş gösterir, aynı zamanda çoğu da genetik olarak gelişmektedir. Bu yüzden de özellikle gelişim aşamasındaki çocukların ve gençlerin herhangi bir çene bozukluğu ile karşı karşıya kaldığı durumlarda en hızlı şekilde müdahale edebilmek ve durumu bir an önce kontrol altına almakta fayda vardır. Kalıtsal faktörlerin yanı sıra çene ve diş cerrahisi gerektiren faktörlerin arasında çene eklemlerinde oluşabilecek iltihaplar ya da yüze gelen sert darbeler de olabilmektedir. Diş için cerrahi ve çene cerrahisi ihtiyacı doğabilecek durumları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Isırma, çiğneme ve yutkunma zorlukları
  • Kronik bene ağrısı
  • Dişlerin aşırı kullanım sonucu tahribata uğraması
  • Yüzdeki dengesizlikler
  • Uyku Apnesi
  • Diş eti gülümsemesi denen durumdan kurtulma isteği

Çene ve Diş Cerrahisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Çoğu çene ve diş cerrahisi uygulamaları tıbbi açıdan yapılsa da kozmetik açıdan uygulanan diş cerrahi müdahaleleri de özellikle son yıllarda artış göstermeye başlamıştır. Çene ve diş cerrahisi işlemleri söz konusu olduğunda diş hekimlerinin en sık başvurduğu yöntemler şu şekildedir:

  1. Diş Çekimi

Çene cerrahisinde diş çekimi, dişin kemikte bulunan cebinden ya da soket denen yuvasından çekilmesi anlamına gelir. Dişin aşırı derecede tahribata uğradığı, kurtarılamaz düzeye geldiği ya da genel olarak ağız ve diş yapısını bozduğu durumlarda diş çekimine başvurulur. Her ne kadar diş çekimine geçmeden önce diğer diş tedavi yöntemleri önceliklendiriliyor olsa da, bazı durumlarda diş çekimi en iyi alternatif olarak baş göstermekte ve çene ve diş cerrahisi uzmanı tarafından tercih edilmektedir.

Eğer söz konusu basit bir diş çekimi işlemi ise sadece lokal anesteziye başvurarak diş çekimi tedavisi olmak mümkündür. Öte yandan bazı komplike diş çekimi prosedürlerinde hem hastanın hem hekimin daha rahat etmesini açısından genel anestezi uygulaması tercih edilebilir. Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki diş çekiminde genel anestezi uygulanması oldukça nadir görünen bir durumdur ve çoğunlukla işlemin yerel bir anestezi iğnesi ile tamamlandığı gözlemlenmektedir.

Diş çekimi kemikte patolojik bulguların rastlanması, kist ya da tümör oluşumu, implant cerrahisi ya da protez öncesi doku hazırlığı gibi durumlarda uygulanabilir. Bazı durumlarda ise çekilmesi gereken dişin çekilmeden önce parçalara ayrılması ve ancak o şekilde çekilmesi gerekebilir. Bu tip durumlarda başvurulan cerrahi diş çekimi işlemi esnasında önce dişe ulaşmak için kemik kaldırılır, ardından diş parçalanır ve her bir parça tek tek çekilir. Geriye kalan bölgenin tamamen temizliği gerçekleştikten sonra tedavi tamamlanmış olur.

  1. 20’lik Diş Cerrahi

20’lik dişler, halk arasında akıl dişi olarak da bilinir. Çenenin her iki yanında çıkan, en son süren azı dişleridir. 20’lik dişlerin herkeste farklı bir belirme ve çıkma düzeni gösterdiğini belirtmekte fayda vardır. Irksal ve kalıtsal özellikler, genel ağız yapısı ve beslenme alışkanlıkları gibi durumlar, kişinin 20’lik dişlerini nasıl çıkardığını etkileyen başlıca faktörlerdir. Kadınlarda çoğunlukla 21-22 yaş arası çıkan akıl dişleri, erkeklerde 22-23 yaşları arasında belirir. 20’lik dişlerin elbette çenelerde gömülü kalabilme olasılığı da vardır. Bu gibi durumlarda çene ve diş cerrahisi müdahalesi gerekir.

Gömülü olan 20’lik dişinizin etrafındaki yumuşak doku, iltihap ya da diş eti apsesi gibi istenmeyen dokular oluşturmaya başladıysa 20’lik diş cerrahi müdahalesi gerekiyor demektir. aynı şekilde bir kısmı gömülü, bir kısmı çıkmış olan 20’lik diş çürümeye meyilliyse ya da gömülü olduğu halde çevresindeki diğer dişlere baskı yapmaya başladıysa da yine 20’lik diş için gömülü diş ameliyatı olmanız gerekebilir.

Bu gömülü diş için cerrahi işlemi sırasında dişin konumu, büyüklüğü, duruşu ve kemikteki durumu, ameliyatın gidişatını etkileyen temel faktörler arasında yer alır. 20’lik diş cerrahisi komplike olan ve titizlik gerektiren bir prosedür olduğu için bu iş için en iyi doktorlarla çalışmanız elzemdir.

  1. Gömülü Diş Ameliyatı

Gömülü dişler yer zaman yirmilik dişler olmak zorunda değildir. Gömülü diş olarak bahsettiğimiz dişler, aslında ağızda çıkmış olması gereken fakat çıkma vakti gelmiş olmasına rağmen çıkamamış dişlerdir. Tamamen çene kemiğinin içinde kalabilen gömülü dişler olduğu gibi doğru yerde bulunmasına rağmen yumuşak dokuyla kaplandığından görünmeyen dişler de olabilir. Dişlerin gömülü olarak kalmasını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları genetik faktörler, çene darlığı, süt dişlerinde zamanında müdahale edilmeyen çürükler veya komşu dişlerin yer değiştiriyor olmasıdır.

Gömülü diş ameliyatı, sadece fonksiyonel ve tıbbi açıdan değil, estetik açıdan da hastaya fayda sağlayan bir ameliyattır. Bununla birlikte gömülü dişlerde herhangi bir ameliyat önerisinde bulunmadan önce bir ortodonti tedavisi alternatifi olup olmadığı değerlendirilmelidir. Eğer ortodonti tedavileri yetersiz kalıyorsa gömülü diş ameliyatı devreye girer ve hastanın gömülü dişlerinin ortaya çıkartılması amaçlanır. Gömülü diş ameliyatı, gömülü olan dişin ya tek bir parça halinde ya da bölünerek birden fazla parça olarak ortaya çıkartılması ve istenen konuma getirilmesini hedefler. Ameliyat sonrası işlem gören kemik yapılarında ağrı, şişkinlik, morarma ve hassasiyet olması oldukça olağan bir durumdur. Ameliyat profesyonel çene ve diş cerrahisi uzmanı tarafından gerçekleştirildiğinde bu yan etkilerin minimum düzeyde olacağını ve ameliyattan kısa bir süre sonra ortadan kalkacağını söylemek mümkündür.

  1. Diş Plastik Cerrahi

Çene ve diş cerrahisinde özellikle son yıllarda başvurulan bir diğer cerrahi işlem de plastik cerrahidir. Çene cerrahisi estetik açıdan da hastaya pek çok fayda sağlayabilmektedir. Kısa dişler, aşınmış dişler, diş eti hizalanmasında problemler ya da gülümseme esnasında bariz bir şekilde ortaya çıkan diş etleri, plastik diş cerrahinin ilgi alanına girer. Plastik diş ve çene cerrahisi sayesinde diş etlerine ve dişlere yeni bir form, yeni bir pozisyon ve yepyeni, kozmetik bir görünüm kazandırmak mümkündür.

Çene ve Diş Cerrahisi İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Başta diş çekimi fiyatları olmak üzere çene ve diş cerrahisi fiyatları işlemden işleme göre değişkenlik gösterir. Dişlerin konumu, çene yapısı ve problemin komplikasyon düzeyi, burada karşınıza çıkacak ameliyat fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlar arasındadır. Diş kliniğimizde hizmet veren uzman diş cerrahisi hekimleri, İstanbul’un en tecrübeli ve başarılı cerrahlarından olmakla birlikte, çene ve diş cerrahisi prosedürlerine uygun bir aday olup olmadığınızı tespit etme konusunda oldukça deneyimli hekimler olarak karşınıza çıkarlar. Eğer siz de çene ve diş cerrahisi hakkında daha detaylı bilgi almak, tüm prosedür fiyatlarını gözden geçirmek ve hemen randevu almak istiyorsanız kliniğimizle irtibata geçebilirsiniz. Çene ve diş cerrahisi sayesinde hem dişlerinize, hem diş etlerinize hem de yüzünüze yepyeni bir boyut kazandırarak işlevsel ve estetik açıdan kendinize olumlu katkı sağlamanız mümkündür.

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email