Skip to content

Çene Eklemi Tedavisi

Çene eklemi rahatsızlıkları, sanıldığından daha yaygın ağız ve diş problemleri olarak karşımıza çıkıyor. Diğer adı ile TMJ, yani Temporomandibular Eklem Bozukluğu olarak bilinen çene eklemi hastalıkları, her yıl milyonlarca insanda görülebiliyor ve tedavi ediliyor. Yaygın bir hastalık türü olmasna rağmen çene eklemi tedavisinde eksik bilgi, yanlış tanı ve tedavi ya da hatalı yönlendirmeler de bir hayli yüksek. Hal böyleyken işinin uzmanı bir diş hekimi ile alanında uzmanlaşmış bir çene eklemi uzmanı bulmak ve ona güvenebilmek giderek daha önemli hale geliyor. Eğer siz de çene eklemi rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz ve sizi iyileştirecek bir çene eklemi çözümü arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Çene eklemi bozuklukları nelerdir, çene eklemi bozukluğu belirtileri nelerdir, neden olur ve nasıl tedavi edilir gibi soruların cevapları burada sizleri bekliyor. Üstelik kliniğimizin kolay erişilebilir İletişim menüsü sayesinde anında bize ulaşmanız ve bir randevu oluşturmanız da mümkün.

Çene Eklemi Bozukluğu Nedir?

Çene eklemi bozukluğu ya da çene eklemi rahatsızlığı, yaygın adı ile TMJ olarak bilinir. TMJ sendromu, kafatasını çeneye bağlayan eklemde meydana gelen bozuklukların tamamını ifade eder. Çene ekleminin konumunu ve işlevini daha iyi anlayabilmeniz adına çene eklemini, çene ile kafatası arasındaki bir nevi menteşe olarak hayal etmeniz mümkündür. Çenenin düzgün bir şekilde açılıp kapanmasını ve temel fonksiyonlarını göstermesi görevi çene eklemindedir. Eğer bir kişi çene eklemi rahatsızlığından şikayetçiyse büyük olasılıkla çokça ağrı yaratan, tahrip olmuş bir temporomandibular eklem ile karşı karşıyadır demektir. Burada önemli olan bir diğer nokta da, her kişide iki adet temporomandibular eklemin bulunuyor olmasıdır. Her bir eklem, çenenin sağ ve solu olmak üzere iki tarafında konumlanır. Çene eklemi bozukluğuna sahip insanlarda genellikle ağrı tek bir tarafta başlar ve bozukluk da çoğunlukla tek bir tarafı etkiler; ancak nadir de olsa bazı durumlarda her iki taraftaki çene ekleminin de etkilendiğini ve hasarlı olduğunu görmek mümkündür.

Çene Eklemi Bozuklukları Neden Meydana Gelir?

Gelelim çene eklemi bozukluklarının sebeplerine. Çene eklemi rahatsızlığı ya da TMJ, pek çok farklı sebepten meydana gelebilir. Bu noktada meydana gelen çene eklemi rahatsızlığını sebebini doğru bir şekilde tespit etmek, tedavinin gidişatı için kritik önem taşır. Gittiğiniz çene eklemi uzmanınız, size şu sebeplerin arasından bir çene eklemi bozukluğu nedeni sunması olasıdır:

 • Çene veya dişe alınan darbe, yaralanma ya da travmalar
 • Diş sıkma ve gıcırdatma
 • Dudak ısırma, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklar
 • Aşırı düzeyde sakız çiğneme alışkanlıkları
 • Kalıtsal faktörler
 • Farklı arterit çeşitleri
 • Çene eklemi ve kafatası arasındaki diskin erozyona uğraması ya da yerinden oynaması
 • Stres, strese bağlı diş gıcırdatma

Çene eklemi bozukluğunun kök sebebini doğru bir şekilde tespit etmenin ve tanısını koymanın tedavi aşamasında başarılı olma konusunda büyük bir rol oynadığını tekrar belirtmekte fayda vardır.

Çene Eklemi Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Eğer bir çene eklemi rahatsızlığınız varsa, büyük bir ihtimalle hali hazırda bol sancılı ve ağrılı bir semptom sürecinden geçiyorsunuz demektir. Bununla birlikte çene eklemi rahatsızlıklarının en yaygın belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Çene ağrısı
 • Çene bölgesinde aşırı duyarlılık ve hassasiyet
 • Sertleşmiş çene kasları
 • Ağız ağrısı
 • Surat ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Yüz çevresinde sıkışmışlık hissi
 • Gözlerde ağrı
 • Gözleri sıkamama, sıkarken ağrı
 • Çiğneme zorlukları ve bozuklukları
 • Çene kitlenmesi
 • Ağız açılıp kapandığında tıklayama benzer bir ses
 • Çene ekleminde gözle görülür bir çıkıklık
 • Kulaklarda çınlama
 • Migrene dönen baş ağrıları

Görmüş olduğunuz gibi çene eklemi bozukluğunun oldukça rahatsızlık verici ve ağrılı semptomları bulunmaktadır, bu yüzden de bu tip belirtilerle karşılaşıldığı andan itibaren daha fazla ilerlememesi ve rahatsızlık vermemesi adına bir an önce bir çene eklemi doktoruna başvurulmalı ve tüm çene eklemi belirtileri anlatılarak uygun bir tedavi planı oluşturmanın ilk adımı atılmalıdır.

Çene Eklemi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çene eklemi tedavi yöntemleri arasından bir seçim yapmadan önce diş hekiminizin çene eklemi bozukluğunuza neden olan kök sebebi çok iyi şekilde tespit etmesi gerekir. Bazı çene eklemi bozuklukları geçici olabilirken bazıları kalıcı olup çene eklemi ameliyatı gibi cerrahi operasyonlar gerektirebilir. Hekim, hastayı gereksiz cerrahi müdahalelerden uzak tutmak isteyeceği gibi yetersiz tedavi ile de evine geri göndermeyi uygun bulmayacaktır; bu nedenle de kendi kendine geçebilecek ve geçemeyecek çene eklemi bozuklukları arasındaki ayrımı yapmak çok önemlidir. Bunu yapabilmek için sektördeki en iyi çene eklemi uzmanlarına başvurmanız çok önemlidir.

Hekim, çene eklemi şikayetlerinizi bir bir dinledikten ve çenenizi etraflıca muayene ettikten sonra eğer rahatsızlığın geçici olduğu kanısına varırsa, size aşağıdaki tedavi alternatiflerinden birini önerme yoluna gidebilir:

 • Çene eklemi ağrısına yol açan zararlı alışkanlıklardan uzak durmak; tırnak yeme, yabancı cisimleri çiğneme ya da aşırı sakız tüketimi gibi
 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlıklarını bırakmak (Diş gıcırdatma başlığı kullanımına gidilebilir)
 • Ağrı kesici tedavisi
 • Ağrı oluşan bölgeye sıcak ya da soğuk kompres uygulaması
 • Akapunktur tedavisi
 • Ağız fazla geniş açarak esnememek
 • Yüksek sesle konuşmamak ya da şarkı söylememek
 • Çeneyi bu şekilde yoracak, aşırı hareketlerden uzak durmak
 • Daha yumuşak bir gıda tüketimine yönelmek veya zor çiğnenen, sert, yapışkan gıdalardan uzak durmak

Eğer söz konusu çene eklemi bozukluğu kalıcı ise ve daha tıbbi bir müdahale gerektiriyorsa, aşağıdaki yöntemlerden birine de başvurulabilir.

Çene Eklemi Splinti Kullanımı: Çekilecek bir çene eklemi MR’ı sonrası tespit edilebilecek çene eklemi bozukluğu akabinde diş hekimi, çene eklemi splinti kullanımı tavsiye edebilir. Çene eklemi splinti, alt ya da üst çeneye uygulanabilen, dişler arasında konumlandırılmak üzere tasarlanan şeffaf bir apareydir. Bu splint, takılıp çıkartılabilir olmakla birlikte yanlış çene kapanmasından dolayı meydana gelen çene eklemi bozukluklarını düzeltmek üzere kullanılmaktadır. Çene eklemi splinti bazı durumlarda yalnızca gece kullanılırken bazı durumlarda 24 saat boyunca kullanımı tavsiye edilebilir. Elbette bu durum, çene eklemi bozukluğunun komplikasyonuna dayalıdır. 24 saat kullanım esnasında bile hasta elbette yemek yediği ya da dişlerini fırçaladığı anlarda çene eklemi splintini çıkartabilir.

Özel Çene Aparatı Kullanımı: Dişlik ya da çenelik olarak da geçen bu aparat, atlet ve sporcuların kullandığı ağız başlıklarına benzer. Çene eklemi bozukluğunu tamamen ortadan kaldırma konusunda yüksek başarı oranları sergileyen özel yapım çene ve diş aparatları, aynı zamanda herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmediği için güvenle tercih edilen bir çene eklemi tedavisi yöntemidir.

Fizik Tedavi Uygulaması: Fizik tedavi de çene eklemi bozuklukları tedavisinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Çene, ağız ve yüz egzersizlerinin dahil edildiği fizik tedavi, aynı zamanda sıcak ve soğuk kompres uygulamaları ile söz konusu bölgedeki ağrı yönetimini de ele alabilme özelliğine sahiptir. Bu tedavi yöntemi uygulanırken hem çene eklemi uzmanı, hem de fizik tedavi uzmanlı koordine bir biçimde çalışmalı, hastanın en ideal sonucu elde etmesi için ortak paydada buluşabilmelidir. Tedavi planı çenenin yapısına, söz konusu çene eklemi bozukluğunun doğasına ve hastanın bireysel olarak gösterdiği çabaya bağlı olarak değişir.

Çene Eklemi Ameliyatı: Çene eklemi bozukluklarında bazen cerrahi müdahale gerekebilir. Bu gibi durumlarda çene eklemi ameliyatına başvurulur. Çene eklemi ameliyatı, en komplike seviyede olan ve diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyeceği kesinleşmiş çene eklemi rahatsızlıklarında başvurulur. Açık eklem operasyonu, kondilektomi, artroskopi gibi işlemler, çene eklemi operasyonu esnasında gerçekleştirilebilecek işlemlerden bazılarıdır.

Enjeksiyon Tedavisi: Çene eklemi rahatsızlıklarında enjeksiyon tedavisi, özellikle semptom ve ağrı tedavisinde başvurulan bir tedavi yöntemidir. Her ne kadar aparey kullanımı, splint ya da fizik tedavi kadar yaygın bir tedavi yöntemi olmasa da, bazı spesifik durumlarda işe yarayan bir yöntem olarak belirmiştir. Bu tedavi, rahatsızlığın doğasına bağlı olarak steroid ya da botoks enjeksiyonundan meydana gelebilir.

İçindekiler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email