Skip to content

Lazer İle Diş ve Diş Eti Tedavisi

Faydalı Bilgiler

Diş hekimliğinde sıklıkla başvurulan, en modern diş ve diş eti tedavilerinden biri de lazer tedavisidir. Lazer diş hekimliği, diş ve dişetlerinde oluşabilecek sorunlara karşı hem fonksiyonel, hem hızlı, hem de etkili çözümler sunan tedaviler bütünü olarak bilinir. Her ne kadar “lazer” dediğimiz zaman daha çok çağdaş ve güncel teknolojiler akla geliyor olsa da, aslında lazer diş hekimliği 1950’li yıllardan beri aktif olarak tedavi gerçekleştirmektedir. Geleneksel diş tedavilerine oranla daha rahat bir tedavi sunmayı amaçlayan lazer, özellikle diş matkabı tarzında delici diş aparatlarına güzel bir alternatif oluşturmasıyla ön plana çıkıyor. Günümüz çağdaş teknolojisini de arkasına alan lazer diş tedavisi süreçleri, pek çok alanda diş hekimliği süreçlerini kısaltarak çok daha verimli ve başarılı hale getiriyor. Eğer siz de lazerin nimetlerinden yararlanarak lazer diş eti tedavisi olmak istiyorsanız, bu rehber tam size göre. Lazer diş tedavisi nedir, nasıl yapılır, sunduğu tedavi çözümleri hangileridir ve kimler lazer diş tedavilerine aday olabilir, hepsinin detayları bu yazıda.

Lazer Diş ve Diş Eti Tedavileri Nelerdir?

Lazer diş ve diş eti tedavisi nedir sorusunun cevabını daha iyi anlayabilmek için lazerin ne olduğuna değinmek gerekir. Lazer, elektromanyetik radyasyon emisyonuna dayanan, optik ışık ampifikasyonu olarak tercüme edebileceğimiz İngilizce “laser” kelimesinin karşılığına denk gelir. Daha basit bir şekilde anlatacak olursak lazer cihazı yardımıyla iletilen lazer ışınları, tek bir noktaya odaklı ve dar bir ışık enerjisi yaymak üzere üretilir. Bu ışık enerjisi, ışınlar haline bir reaksiyona dönüşerek lazerin dokunduğu bölge üzerinde şekil, form ve doku değişikliğine yol açar. Kısaca özetlemek gerekirse lazerle uygulanan tedaviler, odaklı ve dar ışık enerjisinin yaydığı ışınların form değişikliği meydana getirmesinden ibarettir.

Lazer teknolojisi diş hekimliği tedavilerinde kullanılmaya başladığından beri pek çok farklı diş tedavisi alanında boy göstermeye devam etmiştir. Diş çürüğü tedavisi, dişlerde hiper duyarlılık (aşırı hassasiyet tedavisi), diş eti rahatsızlıkları ve diş beyazlatma, lazerin kullanıldığı diş tedavilerinden sadece birkaç tanesidir. Bu bağlamda pek çok farklı prosedüre dahil edilebilen lazer, hem daha hızlı hem de daha düşük maliyetli sonuçlar elde etmenizi sağlamaktadır.

Lazer Diş Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Lazerle yapılabilen diş ve diş eti tedavilerini daha kapsamlı bir biçimde ele alacak olursak;

* Lazer Diş Dolgusu: Çürük dişler tespit edilir ve diş dolgusu yapılırken lazerden yardım alınır.

* Diş Hassasiyeti Giderilmesi: Aşırı soğuk veya sıcağa karşı hassasiyet gösteren dişler lazer teknolojisi ile diş kökünden onarılır.

* Lazerle Diş İltihabı Giderme: Diş içindeki iltihap lazer sayesinde öldürülür ve diş uzun vadeli sağlığına geri kavuşur. Bunun için herhangi bir diş matkabına gerek duyulmadığı gibi lokal anesteziye bile başvurulmaz, zira ağrısız bir yöntemdir.

* Lazerle Kırık Diş Tedavisi: Lazer yöntemiyle sert dokular üstünde biçim değişikliği meydana getirilebilir. Lazer ışınları, kırık dişlerin onarılmasında ve dişlerdeki fiziksel bozuklukların giderilmesine vesile olur.

* Lazerle Diş Arası Kapatma Tedavisi: Lazer yöntemi ile yine dişlerdeki sert dokulara müdahale edilir ve dişler arasındaki boşluklar ufak form değişiklikleri sayesinde kapatılır.

* Lazerle Diş Çekimi: Lazerle diş çekimi, diş köklerine müdahale ederek gerçekleştirilir. Lazerin yakıcı etkisinden yararlanarak problemli diş minimum ağrı ile yerinden alınır.

* Lazerle Diş Düzeltme: Kırık, çatlak, soyulma gibi yapısal bozukluklar lazerle düzeltilir.

* Lazer ile Diş Eti Kesimi/Lazer ile Diş Eti Çekilmesi: Lazer sadece diş değil, diş eti problemlerinde de sıklıkla başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. Lazerle diş eti kesimi, diş etlerinin fazlaca önde ya da bariz bir şekilde belirgin olduğu durumlarda yapılır.

* Lazer ile Diş Eti Yakılması: Yine diş etlerinin estetik açıdan problem yarattığı noktalarda lazerle diş eti yakılması yöntemine başvurulabilir.

* Lazer ile Diş Eti Ameliyatı: Bazen kişilerin sahip oldukları diş eti problemleri, cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu gibi durumlarda başvurulan en modern yöntem olan lazer, kesi ya da dikiş gerektirmeden diş eti ameliyatı yapılmasına olanak sunar. Lazer ile diş ameliyatı, geleneksel olarak gerçekleşen diş eti ameliyatları ile kıyaslandığında daha az ağrılı bir süreçtir.

* Lazer ile Diş Beyazlatma: Lazer teknolojisinden faydalanarak diş beyazlatma yaptırmak mümkündür. Lazer, burada da yakıcı etkisi ile düş yüzeyindeki leke ve renk bozukluklarını gidererek daha beyaz bir gülümseme vaat eder. Lazerle diş beyazlatma, diş beyazlatma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem olarak geçmektedir.

* Lazer Diş Estetiği: Diş ve diş eti estetiğine dair pek çok yöntemi lazer teknolojisi ile gerçekleştirmek mümkündür.

Bu diş ve diş eti tedavilerinin yanı sıra lazerin uygulandığı spesifik ağız ve diş problemleri de vardır. Lazerin kullanıldığı diğer ağız ve diş sorunlarını özetleyecek olursak;

* Tümör Giderilmesi: Lazer sayesinde diş etlerinde, damakta, dudakta ya da yanak tavanlarında yer alan iyi huylu tümörler alınabilmektedir.

* Doku Görüntüleme: Optik uygunluk tomografisi olarak geçen yeni nesil görüntüleme tekniğinde lazer tekniği kullanılmaktadır. Dişlerden daha gerçekçi ve net görseller elde edilmesi sağlanır.

* TMJ Tedavisi: TMJ, çene eklemi bozukluğu olarak bilinir. Özel durumlarda TMJ tedavisinde lazer desteğine başvurulabilmektedir.

* Uyku Apnesi: Uyku apnesinin çözümlerinden biri olan boğazın yeniden şekillendirilmesinde lazer teknolojisi kullanılabilmektedir.

Lazer ile Diş ve Diş Eti Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Lazerin sunduğu en büyük avantaj hızdır. Diş ve diş eti tedavilerinde lazer kullanımı, hem diş hekimine hem hastaya büyük ölçüde zaman kazandırır. Konvansiyonel diş tedavileri ile kıyasla lazerle diş tedavileri çok daha kısa sürmektedir. 

Lazer kesi gerektirmez, bu yüzden de diş eti ameliyatlarında hastaların korkulu rüyası olan dikişler söz konusu bile olmaz. Çok daha az kesici müdahale gerektirdiği için lazerle diş ve diş eti ameliyatları daha ağrısız geçmektedir.

Yumuşak dokulara daha kolay ve hızlı bir biçimde müdahale edilir, bu da tedavi esnasında hastaya konfor vaat eder.

Prosedür fazla komplike olmadığı sürece hastaya lokal anestezi dahi uygulanması gerekmez. 

Lazer ışınları, aynı zamanda kan pıhtılaşmasını hızlandırır. Bu yüzden de ışının değdiği bölgede minimal düzeyde kanama meydana gelir, bu da hastaya tedavi süreci boyunca büyük kolaylık sağlar.

* Lazerle açılan yaralar çok daha hızlı iyileşir, böylece hastanın iyileşme ve rutin hayatına dönme süresi kısalmış olur. 

Kan tutması yaşayabilen ya da operasyonlardan korkan hastalar için ideal bir diş ve diş eti tedavisi yöntemidir.

Lazerle gerçekleştirilen diş ve diş eti tedavilerinde bakteri oluşumu, diğer geleneksel yöntemlere göre çok daha düşüktür. Lazer, bir yandan bölgeyi iyileştirirken diğer yandan orayı sterilize ederek herhangi bir bakteri oluşumunu da engellemiş olur. Böylece hasta, herhangi bir iltihap ya da enfeksiyon oluşumu ile karşı karşıya kalmadan, sorunsuz bir biçimde tedavi sürecini tamamlamış olur.

Eğer siz de lazer teknolojisinden faydalanarak diş ve diş eti tedavisi yaptırmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. İstanbul’un en başarılı lazer diş polikliniği olarak bilinen merkezimizde lazer ile diş tedavisi fiyatlarını ve lazer ile diş eti tedavisi fiyatlarını öğrenebilir, uygun bir aday olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz.